K porozumeniu Čelovekom

Priestory prezidentky a vlády budú rekonštruovať za milióny eur

Vzácny Karáčoniho palác dnes využíva hlava štátu Zuzana Čaputová i Úrad vlády Slovenskej republiky. Po dokončení obnovy tam pribudne aj škôlka, informovali Hospodárske noviny.

V Karáčoniho paláci na Štefánikovej ulici v súčasnosti sídli Kancelária prezidentky Slovenskej republiky spoločne s Úradom vlády Slovenskej republiky. Zub čas sa však na tejto národnej kultúrnej pamiatke značne podpísal a inštitúcie, ktoré ju majú v rukách, sa rozhodli konať. Ku koncu novembra schválili návrh obnovy a odhadované náklady na rekonštrukciu zatiaľ predstavujú sumu 2,8 milióna eur.

Náklady na rekonštrukciu sú predbežné

„Vlastníci vytvoria spoločnú komisiu, ktorá bude viesť projekt obnovy. Najskôr je potrebné obstarať projektovú dokumentáciu. V tomto momente je teda predčasné hovoriť o celkových nákladoch a konkrétnom termíne začatia revitalizácie,“ uvádza tlačový odbor spomínaného úradu. Práce by mali trvať 24 až 30 mesiacov a financie sa budú čerpať z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky i štátneho rozpočtu.

Palác dostane novú tvár vďaka revitalizácii fasády, novým oknám či obnove vykurovacej sústavy a zatepleniu budovy. To by malo znížiť energetické nároky budovy až o 30 percent. Súčasťou rekonštrukcie má byť aj ochrana proti zemnej vlhkosti, obnova suterénu, prízemia, terasy a schodov, ako aj tepelná izolácia podkrovia a obnova a úprava prvého a druhého nadzemného poschodia.

Staviteľ paláca si ho dlho neužil

Spomínané priestory dal v 80. rokoch 19. storočia postaviť gróf Quido Karáčoni, ktorý zomrel totiž rok po dokončení paláca v novorenesančnom slohu. Podľa Petra Škulavíka, vedúceho odboru štátneho informačného systému Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, palác: „Vhodne dopĺňa blok palácovej a honosnej vilovej architektúry v uličnej zástavbe a prezentuje kvalitnú architektúru svojho druhu a obdobia svojho vzniku.“

Podľa Ivana Pauera, prezidenta Stavebnej komory Slovenskej republiky: „Budova patrí medzi architektúru centra starej Bratislavy a myslím si, že už bol najvyšší čas zastaviť jej chátranie a dať jej nový šat a život.“

V budove zriadia aj materskú školu. Iba pre zamestnancov štátnej správy

Karáčoniho palác budú môcť navyše využívať aj mladšie ročníky. Na prvom a druhom podlaží totiž vznikne predškolské zariadenie pre deti zamestnancov pracujúcich v štátnej a vo verejnej správe. Po dokončení rekonštrukcie by tak do piatich novovzniknutých tried mohlo chodiť najviac 120 detí.

K národným kultúrnym pamiatkam bola budova zaradená 22. decembra 1980.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: