Slovanské Noviny

Dar na rozvoj SN

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Revolut: IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659

BIC: REVOLT21

Wirex: IBAN: EE387777000012585575

SWIFT/BIC: LHVBEE22

darovať môžete ľubovoľnú čiastku

7. mája 2021

Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Sudca ÚS SR R. Kaššák: „Putin je nebezpečný diktátor a magor ohrozujúci Európu“

„Podporte prosím výzvu Amnesty International ruskému prezidentovi V. Putinovi za oslobodenie väzňa svedomia Alexeja Navaľného on-line. Každému komu ide o spravodlivosť verím, že podpíše. Ja s manželkou sme už podpísali. Ďakujem.“

Názov a perex článku obsahujú citáty zo statusu ústavného sudcu Rastislava Kaššáka na sociálnej sieti.

R. Kaššák a sudcovská etika

Zákon č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde:

– § 20, odsek 1):

„Sudca ústavného súdu nesmie vykonávať funkcie, zamestnania alebo činnosti, ktoré sú nezlučiteľné s funkciou verejného funkcionára.“

– § 23, odsek 1):

„Sudca ústavného súdu je povinný vykonávať svoju funkciu svedomite a zdržať sa pri jej výkone i v občianskom živote konania, ktoré môže narušiť alebo ohroziť vážnosť ústavného súdu, dôveru k ústavnému súdu a vážnosť funkcie sudcu ústavného súdu.“

§ 23 odsek 2):

„Sudca ústavného súdu je povinný zdržať sa výkonu funkcie, zamestnania alebo činnosti nezlučiteľnej s výkonom funkcie sudcu ústavného súdu“ 


Tieto jeho verejné vyjadrenia sú v príkrom rozpore s postavením ústavného sudcu, ktorého povinnosťou je vykonávať funkciu sudcu Ústavného súdu, ako ústavný činiteľ v osobitnom právnom vzťahu k štátu, ktorý mu nedovoľuje politickú angažovanosť, zaujímanie politických postojov na verejnosti a politickú propagandistickú činnosť v prospech kohokoľvek na politickej scéne. Svojou prezentáciou na svojom statuse na sociálnej sieti ohrozuje vážnosť a nezávislosť sudcovského stavu. Sudca Ústavného súdu je podľa uvedeného zákona povinný zdržať sa pri výkone funkcie i v občianskom živote konania, ktoré môže narušiť alebo ohroziť vážnosť Ústavného súdu, dôveru k Ústavnému súdu a vážnosť funkcie sudcu Ústavného súdu.

Ako sudca má nárok iba na to, aby zaujímal výhradne právne stanoviská k témam, ktorým sa venuje na sociálnej sieti, nemôže zaujímať politické postoje ani agitovať v prospech nejakej politickej aktivity alebo angažovanosti.

Jeho rétorika je v príkrom rozpore aj so zásadami sudcovskej etiky vyplývajúce z Etického kódexu sudcov. Aktivity ústavného sudcu Rastislava Kaššáka na sociálnej sieti vyvolávajú nedôveru a pochybnosti v jeho nezávislosť a nestrannosť, objektívne vyvolávajú dojem nevhodnosti a znevažovania sudcovského stavu. Sudca zjavne podlieha vonkajším politickým vplyvom, ktoré nepochybne ovplyvňujú aj jeho prácu a jeho rozhodovanie sudcu.

Nie je to tak dávno, kedy som poukazoval na neprofesionalitu Ústavného súdu.

Status ústavného sudcu Rastislava Kaššáka je ďalším exemplárnym príkladom neprofesionality, nekompetentnosti a dôkazom, že nízka kvalifikácia a hrubé etické prešľapy ohrozujú fungovanie Ústavného súdu, ako jednoho z najdôležitejších ústavných orgánov v štáte.

Kariérny životopis sudcu Rastislava Kaššáka potvrdzuje, že na svoje postavenie, okrem absencie morálno-etických predpokladov, nemá ani dostatočnú odbornú kvalifikáciu. Jeho profesijné zameranie je orientované na správne právo, európske správne právo, a katastrálne a pozemkové právo. Jeho kariérny život neobsahuje ani vzdelávanie, ani prax v oblasti ústavného práva.

Malo by byť samozrejmosťou, aby sa tento sudca vzdal svojej funkcie ústavného sudcu sám, ak sa rozhodol pre politický aktivizmus. Samozrejmosťou by malo byť disciplinárne konanie voči nemu v prípade, že tak neučiní a na základe disciplinárneho rozhodnutia Ústavného súdu za toto konanie, ktoré je nezlučiteľné s výkonom funkcie sudcu ústavného súdu, mal by byť podaný návrh prezidentke na jeho odvolanie v zmysle Ústavy SR, čl. 138, odsek 2), písmeno b).

Ján Baran©

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: