Putin: Rusko nepoužíva energie ako zbraň

Aj v najťažších častiach studenej vojny Rusko pravidelne plnilo svoje zmluvné záväzky a dodávalo zemný plyn do Európy, pripomenul ruský prezident.

Prezident Vladimír Putin odmietol obvinenia, že Rusko zámerne navyšuje exportné ceny zemného plynu pre Európu.

V rámci vyjadrení na energetickej konferencii v Moskve, v stredu Putin označil jeho obvinenia za “politicky motivované” a bez dôkazov. Jeho komentáre prišli potom, keď predstavitelia EÚ uviedli, že za európsku energetickú krízu sú čiastočne zodpovedné nižšie, ako očakávané dodávky ruského plynu, a zaviazali sa urýchliť úsilie bloku ohľadom odstavenia sa od fosílnych palív.

Putin poznamenal: „Rusko nepoužíva žiadne zbrane,“ … „Aj v najťažších častiach studenej vojny Rusko pravidelne plnilo svoje zmluvné záväzky a dodávalo zemný plyn do Európy.“

Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska

Rusko naposledy prerušilo vývoz plynu do Európskej únie v januári roka 2009 po tom, ako sa s Ukrajinou nedohodlo na cenách a tranzitných tarifách plynovodu. V dôsledku cenových sporov tiež v rokoch 2006 a 2008 nakrátko obmedzilo toky plynu na Ukrajinu.

Štátny Gazprom v roku 2014 varoval pred opakovaním krízy z roku 2009 po tom, čo Ukrajina nezaplatila účty za energie a vzťahy Ruska so Západom sa prepadli, z dôvodu anexie Krymu. Táto hrozba sa nikdy nenaplnila.

Putin v stredu prišiel so zmierlivejším tónom tým, že Rusko je „pripravené prediskutovať akékoľvek ďalšie kroky“ s európskymi vládami na riešenie zhoršujúcej sa energetickej krízy.

Ďalej poznamenal: „Rusko bezchybne plní svoje zmluvné záväzky voči našim partnerom, vrátane našich partnerov z Európy,“ … „Navyše sa vždy snažíme stretnúť s požiadavkami našich partnerov na polceste.“

Podľa Európskej komisie sa veľkoobchodné ceny elektriny v Európe, v porovnaní s priemerom roku 2019 zvýšili až o 200%. Tento nárast je dôsledkom prudkého nárastu nákladov na zemný plyn, ktorý je poháňaný vysokým dopytom v Ázii a nižšími, než očakávanými dodávkami z Ruska.

Väčšina krajín EÚ sa na uspokojenie dopytu po elektrine spolieha na plynové elektrárne a Eurostat uvádza, že zhruba 40% tohto plynu pochádza z Ruska.

V priebehu minulého mesiaca Medzinárodná energetická agentúra vyzvala Rusko, aby dodalo do Európy viac zemného plynu s cieľom pomôcť zmierniť krízu, pričom uviedla, že hoci Rusko plní zmluvné záväzky voči európskym zákazníkom, aktuálny vývoz z úrovne roku 2019 predstavuje pokles.

Hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov v stredu novinárom povedal, že Rusko podľa aktuálnych zmlúv zvýšilo dodávky plynu do Európy na maximálnu možnú úroveň a tieto hodnoty nemôže prekročiť.

Ruskí predstavitelia už skôr uviedli, že urýchlenie schvaľovania kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 spájajúceho Rusko s Nemeckom by mohlo pomôcť so znížením cien zemného plynu. Ropovod bol dokončený minulý mesiac aj napriek dlhoročnému odporu krajín vrátane USA, ktoré varovali, že by to posilnilo vplyv Moskvy v Európe.

Súvisiace: Čína nariaďuje uhoľným baniam zvýšiť produkciu, kvôli nedostatku elektriny

Bidenova administratíva v júli oznámila, že dosiahla dohodu s Berlínom, ktorá umožní pokračovania plynovodu výmenou za nemeckú pomoc Ukrajine. V súčasnosti čaká na schválenie nemeckými úradmi.

Európska komisia v stredu predstavila sériu opatrení zameraných na riešenie energetickej krízy, vrátane urýchlenia prechodu na obnoviteľné formy energie.

Členské štáty EÚ zaviedli sériu núdzových opatrení, ktoré majú spotrebiteľom a podnikom pomôcť zvládnuť desaťročné maximá v rámci nákladov na elektrickú energiu, vrátane priamej finančnej podpory pre domácnosti, štátnej pomoci pre firmy a cieleného znižovania daní.

Zdroj: financnytrh.com / cnbnc.com/  YouTube

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov