K porozumeniu Čelovekom

Rozkladajúcej sa EÚ má pomôcť „strategický kompas“

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnosť Josep Borrell sa obáva, že nedávne udalosti na medzinárodnej scéne znížia úlohu EÚ, ak európske krajiny nevypracujú spoločnú stratégiu.

„Európania riskujú, že sa stanú viac objektmi ako aktérmi v medzinárodných záležitostiach, budú reagovať na rozhodnutia ostatných, namiesto toho, aby sami riadili a formovali udalosti,“ napísal šéf európskej diplomacie vo svojom blogu.

Borrell poukázal na dva trendy, ktoré podľa jeho názoru majú na Európsku úniu stále väčší vplyv.

„Po prvé, vidíme rastúcu reakciu na rozvoj a revitalizáciu Číny, čoho dobrým príkladom je vytvorenie aliancie AUKUS,“ napísal európsky politik.

Borrell považuje „multipolárnu dynamiku“ vo svete za ďalšiu výzvu pre EÚ. Osobitne poukazuje na Rusko a ďalšie sily, ktoré sa podľa neho snažia rozšíriť svoju sféru vplyvu na regionálnej aj globálnej úrovni.

„Často konajú na úkor hodnôt a záujmov EÚ, ako to vidíme v Sýrii, Líbyi, Mali a ďalších krajinách,“ dodal.

Borrell v tejto súvislosti vyzýva krajiny EÚ, aby „rozvíjali svoje schopnosti a vôľu konať“.

„Musíme sa zamerať na to, čo nás spája, pokračovať v budovaní vzájomnej dôvery,“ napísal šéf diplomacie EÚ.

Zdôraznil, že EÚ by mala mať spoločnú agendu na vonkajšej scéne a nie agendu jednotlivých štátov alebo skupín.

„Na tento účel sa pripravuje takzvaný „strategický kompas“, ktorý stanoví strategický prístup k našej bezpečnosti a obrane, a ktorý nás bude sprevádzať naše kroky do roku 2030,“ pokračoval vo svojich fantáziách Borrell.

EÚ už niekoľko rokov diskutuje o „strategickom kompase“ a komplexnej obrannej a bezpečnostnej stratégii aliancie na ďalších 10 rokov. Návrh dokumentu má byť predložený v novembri. Schválenie „strategického kompasu“ sa očakáva na samite EÚ v marci 2022, pričom komplexná stratégia počíta najmä s vytvorením síl rýchlej reakcie EÚ.

Podľa šéfa diplomacie EÚ nedávne udalosti v Afganistane urobili tento dokument ešte aktuálnejším a potrebnejším.

news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: