Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bukurešť plánuje vo svojej krajine rozmiestniť malé jadrové reaktory americkej výroby. Nadchádzajúcu dohodu predstavili rumunský prezident Klaus Iohannis a osobitný vyslanec prezidenta USA pre klimatické záležitosti John Kerry počas klimatickej konferencie „COP-26“ v škótskom Glasgowe.

V Rumunsku môžu byť osadené prvé malé modulárne jadrové reaktory (SMR) v Európe po dohode medzi americkou energetickou spoločnosťou „NuScale“ a štátom vlastneným výrobcom jadrovej energie „Nuclearelectrica“. Hoci technológiu ešte musí schváliť Európska únia, Johannis dúfa, že prvá elektráreň pozostávajúca zo skupiny šiestich SMR bude spustená do prevádzky do roku 2028. Sú oveľa lacnejšie ako konvenčné jadrové reaktory, a preto sú optimálne pre štáty s rozvojovými ekonomikami.

„Toto mnohomiliardové investície vytvoria tisíce pracovných miest v oboch krajinách, posilnia európsku energetickú bezpečnosť, zachovajú najvyššie štandardy jadrovej bezpečnosti, ochrany a nešírenia jadrových zbraní, a čo je dôležité, riešia klimatickú krízu čistou energiou,“ tvrdí americké ministerstvo zahraničných vecí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ak bude klaster v Rumunsku spustený, pôjde o prvé nasadenie reaktorov SMR na svete. Rumunsko, ktoré tak získa relatívne lacnú elektrinu, ju môže vyvážať do susedného Moldavska, čo Kišiňov vrele privíta. V súčasnosti je Moldavská republika závislá od ruských energetických zdrojov a dúfa, že sa z toho dostane pripojením k európskej sieti.

„Už tri desaťročia túto závislosť zneužívajú skorumpovaní politici, ktorí kradnú elektrinu spotrebiteľom pomocou rôznych schém a ohrozujú energetickú bezpečnosť krajiny,“ povedala moldavská prezidentka Maia Sanduová.

V tejto súvislosti ešte v máji poverilo ministerstvo hospodárstva a financií Štátnu kanceláriu a štátny podnik „Moldelectrica“, aby rozpracovali otázku prepojenia elektrických sietí Moldavskej republiky a Rumunska. Tento projekt bol schválený demokratickou vládou v roku 2015, no zatiaľ nebol zrealizovaný. Prepojenie energetických systémov má aj politický aspekt.

Poradca pre energetickú politiku moldavskej prezidentky Sergej Tofilat už skôr povedal, že „monopol na trhu s elektrickou energiou v Moldavsku je schémou, ktorá pomohla Kremľu zaviesť autoritársky režim v podnesterskom regióne a prinútiť Kišiňov, aby ho financoval“. Tofilat vysvetlil, že Podnestersko už viac ako 10 rokov neplatí za spotrebovaný ruský plyn, ktorý dostal na základe zmluvy uzavretej medzi „Moldovagazom“ a ruským „Gazpromom“. Tento plyn využíva Moldavskaja GRES nachádzajúca sa v ľavobrežnej oblasti na výrobu elektriny, ktorá sa potom predáva Moldavsku.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d