K porozumeniu Čelovekom

Rusko podalo na Ukrajinu žalobu

Rusko podalo na Európsky súd pre ľudské práva vôbec prvú medzištátnu žalobu na Ukrajinu, ktorá sa týka udalostí od roku 2014.

Oznámilo to vo štvrtok novinárom tlačové oddelenie ruskej generálnej prokuratúry.

„Ruská federácia 20. júla podala na Európsky súd pre ľudské práva žalobu na Ukrajinu na základe čl. 33 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd,“ uvádza sa v správe.

Generálna prokuratúra poznamenala, že sa odvoláva na udalosti, ktoré nasledovali po násilnej zmene moci na Ukrajine vo februári 2014.

„Žaloba má upriamiť pozornosť Európskeho súdu a celého svetového spoločenstva na hrubé a systematické porušovanie ľudských práv ukrajinskými orgánmi, zaznamenať početné fakty o trestných činoch v oblasti medzinárodného práva, prinútiť ukrajinské orgány, aby ich prestať páchať, začali riadne vyšetrovanie a okamžite postavili páchateľov pred súd, obnovili mier a harmóniu na území Ukrajiny,“ zdôraznila generálna prokuratúra.

Rezort poznamenal, že ide o prvú medzištátnu žalobu v histórii Ruska, ktorú ruské orgány adresovali Európskemu súdu.

V sťažnosti podanej Európskemu súdnemu dvoru pre ľudské práva sa Rusko odvoláva na precedenty v iných prípadoch.

„Európsky súdny dvor už v minulosti prijal žaloby štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, smerujúcich proti porušeniu dohovoru zo strany druhých osôb, najmä v súvislosti s porušeniami spáchanými na ujmu určitých skupín obyvateľstva, okrem iného na politických a / alebo etnických princípoch (napríklad prípady „Rakúsko proti Taliansku“, „Írsko proti Spojenému kráľovstvu“, „Cyprus proti Turecku“, „Francúzsko, Nórsko, Dánsko, Švédsko a Holandsko vs. Turecko.“)“

Generálna prokuratúra informovala, že „sťažnosť Ruskej federácie obsahuje podrobný popis procesu protiústavnej zmeny vlády na Ukrajine a presadzovania nacionalistických síl do ukrajinských štátnych orgánov, čo bol hlavný dôvod následných masívnych porušení dohovoru a jeho protokolov“.

Žaloba obsahuje návrh na vydanie predbežných opatrení v súlade s pravidlom 39 nariadenia, aby Ukrajina okamžite zastavila také zjavné porušenia, ako je blokovanie prívodu čerstvej vody na Krym, obmedzenie práv národnostných a jazykových menšín vrátane slobody prístup k všeobecnému a vysokoškolskému vzdelávaniu v rodnom jazyku, zrušenie zákazu vysielania ruských televíznych a rozhlasových staníc a obmedzovania prístupu na internetové platformy, ako aj zrušenie zákazu vydávania tlačených materiálov v ruštine.“

news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: