Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pôsobením črevnej mikroflóry huby spôsobujú, že pečeň syntetizuje menej glukózy.

Netreba dodávať, že glukóza v krvi hrá dôležitú úlohu v našej fyziológii. Ak je jej príliš málo, tkanivá a orgány jednoducho zomierajú od hladu; na druhej strane prebytok glukózy v krvi narúša biochemickú rovnováhu v bunkách tela, narúša metabolické reakcie a nakoniec vedie k cukrovke.

Hormón inzulín produkovaný pankreasom pomáha udržiavať hladinu glukózy pod kontrolou, stimuluje bunky v organizme k absorpcii glukózy z krvi. Cukrovka sa zvyčajne začína práve preto, že inzulín je buď zle syntetizovaný v pankrease, alebo sám o sebe nefunguje dobre – bunky organizmu sú na neho zrazu necitlivé. Na druhej strane množstvo glukózy závisí aj od enzýmov, ktoré syntetizujú glukózu v našej pečeni, obličkách a črevnej sliznici.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vedci z celého sveta už mnoho rokov skúmajú faktory, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Zvyčajne jedno aj druhé závisí od toho, čo jeme: jedno jedlo naruší rovnováhu glukózy, druhé naopak pomáha udržiavať cukor v norme. Pensylvánska štátna univerzita v časopise Journal of Functional Foods píše, že huby šampiňóny môžu pomôcť normalizovať hladinu glukózy.

V článku sa hovorí, že huby pôsobia ako prebiotiká, to znamená, že ovplyvňujú životne dôležitú aktivitu gastrointestinálnych baktérií. Vo všeobecnosti tu nie je nič prekvapujúce: črevná mikroflóra hrá obrovskú úlohu v našom metabolizme a ovplyvňuje okrem iného metabolizmus glukózy. A často, keď hovoríme o tom, že to alebo ono jedlo nejako ovplyvňuje našu fyziológiu, máme na mysli to, že jedlo pôsobí prostredníctvom baktérií, ktoré absorbujú určité živiny a potom uvoľňujú rôzne molekuly, ktoré pôsobia na naše biochemické reakcie.

Margherita T. Cantorna a jej kolegovia zobrali na experiment dva druhy myší: niektoré mali normálnu mikroflóru, iné nemali žiadne gastrointestinálne baktérie. Obe skupiny boli kŕmené jedlom s hubami alebo bez nich; podiel húb zodpovedal tomu, ako keby človek zjedol asi 90 gramov šampiňónov denne.

Podľa autorov práce pôsobili huby na črevné baktérie rodu Prevotella, ktoré začali aktívne uvoľňovať krátke mastné kyseliny: maslovú a jantárovú. Je známe, že tieto kyseliny ovplyvňujú gény, ktoré regulujú glukoneogenézu, teda našu vnútornú syntézu glukózy, ktorá bola spomenutá vyššie. Vďaka hubám skutočne poklesla intenzita syntézy glukózy v pečeni; navyše myšacie bunky začali, aj keď nie veľa, ale oveľa zreteľnejšie aktívnejšie absorbovať glukózu z krvi. U tých myší, ktoré nemali baktérie, sa nič z toho nestalo – to znamená, že huby pomáhajú udržiavať normálnu hladinu glukózy presne prostredníctvom mikroflóry.

Možno bude v budúcnosti možné zo šampiňónov izolovať konkrétnu látku, ktorá pomáha regulovať metabolizmus glukózy, a z ktorej možno získať liek pre diabetikov. Huby s najväčšou pravdepodobnosťou pôsobia na náš metabolizmus rovnako ako na myší, aj keď sa to musí ešte preveriť (a tiež zistiť, či priaznivý vplyv závisí od spôsobu varenia – koniec koncov, málo zjeme surové huby). Tak či onak, k všemožným užitočným vlastnostiam húb sa pridal ďalší, a to je ďalší dôvod, prečo na ne nezabudnúť vo svojej strave.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d