Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Šifra Majstra Kočnera

Včera, 15.6.2021, pokračoval na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora – predovšetkým s ohľadom na nové dôkazy, ktoré prokurátor hodlá predložiť. No a medzi tými novými dôkazmi by mal hviezdiť znalecký posudok, ktorý vypracovali „znalci“ z UK a SAV. Posudok analyzuje Threemovú konverzáciu Kočnera a Zsuzsovej a snaží sa odhaliť šifry v tejto debate používané.

(Len na okraj – slovíčko znalci som dal do úvodzoviek z celkom racionálneho dôvodu. Totiž v doterajšej súdnej praxi neexistuje znalecký odbor, ktorý by analyzoval konverzácie z hľadiska použitých metafor, inotajov, alebo šifier.)

Nechcem a nebudem sa teraz zaoberať rozborom významu slovíčok a výrazov sneh, bolesť zubov, či svrab. K tomu sa už vyjadrili „znalci“. Mám však záujme napísať niečo iné:

Pokiaľ sa doteraz lúštili šifry, tak to bolo bez znalosti dôsledkov toho, o čom má šifrovaný text hovoriť, alebo k čomu sa má vyjadrovať. V tomto konkrétnom prípade je však známy konkrétny „šifrovaný“ vstup a aj konkrétny požadovaný výsledok, teda „dôkaz“ o vražde Kuciaka a Kušnírovej. Môj pohľad na vec je celkom jednoduchý, pokiaľ poznám začiatok a vytúžený finálny rezultát, tak omáčku medzi tým nie je problém doplniť a tváriť sa pritom ako expert. Pozrime sa na detinský príklad ako sa dá v tomto štýle z obete vyrobiť objednávateľa vraždy:

Kuciak – Kucniak – Kucniar – Kucnier – Kucner – Kocner – Kočner

Verte, že výroba Kušnírovej by bola rovnako triviálna. A keďže šedá je všetka teória a zelený je len strom žitia, tak pridám aj spomienku z ďalekej minulosti. Dúfam, že bude dôstojnou bodkou ilustrujúcou všetky znalecké posudky tohto druhu.

Dakedy dávno-pradávno, ako dieťa školou povinné, som so záujmom čítaval časopis určený pre svoju vekovú kategóriu – Ohník. Pamätám si z neho rozprávkovú detektívku pre deti. Už si celkom nespomínam o čo tam išlo, no jeden detail mi v hlave zostal: za páchateľa bol označený Popolvár. Ten Popolvár, ktorý v rozprávkach fungoval ako hrdina likvidujúci drakov. Prečo bol páchateľom? Lebo “popol” vraj v jazyku zločincov znamená diamanty a “vár” znamená po maďarsky čakať. Takže Popolvár = čakám diamanty, jasný dôkaz usvedčujúci zločinca…

Na úplný záver, len aby nedošlo k omylu: je mi úplne jedno či bude duo Kočner – Zsuzsová v prejednávanej veci vinné, či nevinné. Ak sú oni objednávateľmi, nech zhnijú v base. No ak má byť ich odsúdenie založené len na dôkazoch podobného druhu, tak naša cesta za hľadaním spravodlivosti bude ešte veľmi-preveľmi dlhá a veľmi-preveľmi kamenistá.

L.P.

Slovanské Noviny

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: