Slovanské Noviny

23. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americký odborný magazín „The National Interest“ tvrdí, že Moskva má teraz v Čiernom mori absolútnu prevahu a dokáže rýchlo a jednoducho zničiť aj americké lietadlové lode, ak sa tam ocitnú.

Takýto scenár zhodnotil vojenský publicista Michail Chodarenok .

V článku pre „The National Interest“ profesorka výskumu na Naval War College (NWC) Laila J. Goldsteinová píše:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Sily NATO (s výnimkou Turecka) v Čiernom mori majú určitú politickú hodnotu v „nulovej fáze“, ale nemajú skutočný vojenský význam. Budú zničené v prvých hodinách vojny. V hypotetickej situácii, ak americké lietadlové lode prekročia Bospor a Dardanely (zakázané Konvenciou z Montreux), budú pravdepodobne tiež rýchlo zničené silnou kombináciou dieselových ponoriek, pobrežných mobilných raketových síl a malých, ale smrtiacich ruských raketových člnov. To všetko, samozrejme, nehovoriac o lietadlách vybavených hypersonickými protilodnými raketami.“

Na úvod si všimnime, že v západných médiách sa so závideniahodnou pravidelnosťou objavujú rôzne scenáre „hypotetickej“ ozbrojenej konfrontácie medzi Moskvou a kolektívnym Západom. Tieto „diela“ sú sériového charakteru. Krym (Čierne more), Kaliningrad, Kurilské ostrovy sú zvyčajne označené ako regióny, kde vypukne vojna.

Hlavnou chybou takýchto scenárov je, že sa vyťahuje nejaký fragment zo súčasnej geopolitickej a vojensko-strategickej situácie. Zvažujú sa samostatné regióny a niekedy sa na porovnanie odoberajú vzorky zbraní a vojenského vybavenia Spojených štátov (NATO) a Ruskej federácie.

Na základe toho autori formulujú všetky svoje ďalšie úvahy bez toho, aby brali do úvahy zvláštnosti situácie ako celku. V tomto prípade sa ukazuje, že v Čiernom mori prebehne séria rozsiahlych námorných operácií, no zároveň sa mlčí o tom, čo sa bude diať na iných miestach vojenských operácií. Štandardne tu bude úplne pokojné prostredie. To je zjavne absurdné.

No v týchto predstavách je aj zrnko pravdy.

Už od druhej svetovej vojny je známe, že flotila nedokáže účinne odolávať masívnemu útoku vojenských lietadiel. Bez vzdušnej nadvlády je flotila odsúdená na porážku, bez ohľadu na to, kto a aké sily by vstúpili do Čierneho mora. A v súčasnosti môžu v tomto regióne vytvoriť takú vzdušnú prevahu len ruské „Vzdušné a kozmické sily“.

Ak by sme aj predpokladali, že prípadným protivníkom Moskvy sa podarí sformovať akési letecké zoskupenie, čo je samo o sebe vzhľadom na špecifické pozície spomínaného Turecka veľmi ťažké, treba mať na pamäti, že Rusko na Krymskom polostrove a v priľahlých regiónoch má pomerne silné zoskupenie najmodernejších síl a systémov protivzdušnej obrany. Navyše sa môžu v čo najkratšom čase ešte aj výrazne posilniť.

Okrem toho treba mať na pamäti, že vodná plocha Čierneho mora je rozlohou obmedzená. A Rusko má veľmi významné schopnosti zničiť lode akejkoľvek triedy hypotetických nepriateľov pri streľbe priamo z pobrežia.

Najmä pobrežné sily Čiernomorskej flotily (11. a 15. pobrežná raketová a delostrelecká brigáda) sú vybavené raketovými systémami 3K60 „Bal“ s protilodnou raketou CH-35, K300P „Bastion“ s univerzálnou nadzvukovou navádzanou protilodnou riadenou raketou „Jachont“ alebo „Onyx“. K tomu treba prirátať systémy „Utes“ s krídlatými protilodnými raketami P-35B a 3M44 „Progress“, ako aj 130 mm pobrežné samohybné delá A-222 „Bereg“.

Takmer celé Čierne more sa nachádza v zóne ničenia raketových a delostreleckých komplexov pobrežných síl Čiernomorskej flotily.

No vojensko-strategická situácia v Čiernomorskom regióne prijatím Ukrajiny a Gruzínska do radov Severoatlantickej aliancie sa môže dramaticky zmeniť. Pentagon hovorí, že cesta do NATO je pre Kyjev a Tbilisi „vždy otvorená“.

Spojené štáty, píše „The National Interest“, sa už dlho zaujímajú o bezpečnosť kľúčových partnerov NATO na hraniciach Čierneho mora. Rumunsko a Bulharsko, ktoré sú členmi NATO, majú dlhé pobrežia, vďaka ktorým sú Bukurešť a Sofia zraniteľné voči útokom ruských ponoriek alebo vojnových lodí.

Preto rozšírenie aliancie v tomto regióne môže výrazne zmeniť situáciu v prospech NATO. Napríklad prijatím Ukrajiny do NATO sa tam objavia námorné základne aliancie (napríklad v Odese, Očakove, Nikolajeve a dokonca aj v Mariupole). Sieť letísk Ukrajiny je možné využiť ako predsunuté a operačné letiská, kde možno v čo najkratšom čase rozmiestniť formácie spojených vzdušných síl NATO, významné z hľadiska bojovej sily.

Ak bude vojenská štruktúra NATO rozmiestnená aj v Gruzínsku, ešte viac to zmení rovnováhu síl v Čiernom mori v prospech aliancie.

V takomto prípade sa námorné základne NATO môžu objaviť v Poti a Batumi a letiská Senaki (v minulosti Micha-Cchakaia), Meria (Macharadze), Vaziani budú slúžiť ako základne vzdušných síl aliancie.

Takýto scenár vývoja vojensko-politickej a geostrategickej situácie môže tým najradikálnejším spôsobom zmeniť rovnováhu síl a prostriedkov v regióne a vytvoriť bezprostredné ohrozenie životných záujmov Ruskej federácie.

Michail Michajlovič Chodarenok je vojenským analytikom denníka „Gazeta.Ru“ a plukovníkom vo výslužbe

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d