Situácia sa vyhrocuje — NATO obmedzilo spoluprácu s Bieloruskom

NATO prerušilo spoluprácu s Bieloruskom. Oznámili to dnes, 23. novembra, na bieloruskom ministerstve obrany.

„Práve nedávno urobili európske štáty ďalší nepriateľský krok. Z iniciatívy NATO sa obmedzil ďalší kanál dialógu a bola pozastavená praktická spolupráca Severoatlantickej aliancie s Bieloruskom,“ uvádza sa vo vyhlásení generálmajora Viktora Guleviča, náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl — prvého námestníka ministra obrany Bieloruska.

Krajiny NATO susediace s Bieloruskom podľa neho rozmiestnili už 14 poľných táborov.

„Ak minulý týždeň naše spravodajské služby registrovali 12 poľných táborov na rozmiestnenie vojenského personálu a techniky, tak dnes máme informácie o rozmiestnení 14 takýchto táborov. Ich kapacita umožňuje ubytovať desaťtisíce vojakov,“ prezradil Gulevič.

Zároveň zdôraznil, že agresívne správanie Ukrajiny a kroky krajín NATO tvoria okolo Bieloruska pás nepriateľských štátov. V tejto súvislosti sa podľa predstaviteľa bieloruského ministerstva obrany „výcvikový proces Ozbrojených síl Bieloruska v tomto a budúcom roku upraví s prihliadnutím na vyhrotenie vojensko-politickej situácie a migračnú krízu vyvolanú Západom“.

Okrem toho Gulevič potvrdil, že v zahraničných médiách sa čoraz častejšie objavujú „provokatívne vyhlásenia bývalých vysokých vojenských predstaviteľov, ktorí sa snažia vydávať za „expertov“ vo vojenskom umení“.

„Vôbec môžeme vidieť, ako pripravujú obyvateľstvo Poľska, pobaltských štátov a Ukrajiny na nevyhnutnosť vojny. Reakciou na provokatívne vyhlásenia bude ďalšie zvyšovanie obranyschopnosti Bieloruska,“ dodal Gulevič.

Predstaviteľ bieloruského rezortu obrany tiež uviedol, že v nadchádzajúcom roku Ozbrojené sily Bieloruska vypracujú rôzne možnosti na odrazenie vojenskej agresie.

„Zvýšime intenzitu bojového výcviku, budeme pokračovať v plnení prieskumných úloh, aby sme zabránili prekvapivému útoku na náš štát. V rámci rôznych školení a cvičení budeme počas akademického roka vypracovávať úlohy operačného vytvárania zoskupení vojsk v rôznych operačných smeroch, testovať rôzne možnosti odrazenia vojenskej agresie proti Bielorusku,“ poznamenal náčelník generálneho štábu.

Pripomeňme, že vzťahy medzi Bieloruskom a Západom sa zhoršili po prezidentských voľbách v auguste 2020. Vyhral ich Aleksander Lukašenko. EÚ a USA však legitimitu bieloruského lídra neuznávajú a podporujú jeho oponentov. Minsk zasa obviňuje Západ zo snahy zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny a zhoršovať situáciu na hraniciach únie.

Zdroj EADaily/news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov