K porozumeniu Čelovekom

SOKOL v Slovanstve

Čo vieme o sokoloch? Sokol je dravý vták, ktorý má mocnú osu a pazúry. Ale, ako sa ukázalo, je to jediný lietajúci predátor, ktorý zaútočí na nepriateľa priamo, do čela. Jeho taktické schémy a triky sú zvláštne. A ešte jeden dôležitý moment: sokol “nezrazí ležiaceho”. Čaká na súpera, aby mohol bojovať ďalej.

Slovanský symbol sokola

V symbole Sokola starovekí Slovania stelesnili skutočnú odvahu, statočnosť a sebaurčenie. Bojovníci ho niesli ako stráž, aby bránili víťazstvo nad nepriateľom a chránili jeho územia. Taktiež symbol sokola dodal svojmu majiteľovi silnú energiu, povzbudil pred bitkou a upravil ju na pozitívny výsledok.

V sokoli ľudia vždy videli silu samotnej oblohy. Na jednej strane je bojovný, odvážny, ale na druhej strane je vznešený, bystrý a láskavý. Pre neho je česť na prvom mieste. Nie je za krutosť a slepú vraždu. Je za spravodlivosť.

Aký význam a úlohu zohrával v živote a kultúre Slovanov?

Je to ohnivý duch, ktorý nesie teplo a silu. Sám Boh Swarog ho povýši. Mimochodom, sokol bol spájajúci zvon medzi Najvyšším svetom a Zemou. Totiž, pozorne počúval pokyny bohov v nebi, potom letel k ľudu a odovzdal im to. Predpokladá sa, že tento vtáčik prichádza k svojmu majiteľovi a prináša mu ochranu pred chorobami a pred nepriateľmi. Aj ohnivý jastrab chráni dom pred zlom, zlým okom, pomáha nájsť Rodinné šťastie.

Prečo je slovanský symbol sokola taký dôležitý a silný? Vec sa má tak, že sokol je samotné dieťa slnka. Preto absorboval všetky svoje najlepšie vlastnosti: teplo, svetlo, nevídanú silu.

Tí ľudia, ktorí nosia sokolie amulety sú veľmi úspešní, bohatí z materiálneho hľadiska, zdraví, šťastní. Vážia si to, čo majú. Sú čestní a spravodliví. Ale samotný symbol sokola je čisto mužský, takže ho nosia len predstavitelia silného pohlavia. Muž, ktorý sa venuje podpore samotného sokola, je sebavedomý, dosiahne úspech vo všetkom, dokáže uživiť a ochrániť svoju Rodinu.

Sokol bol považovaný za mytopoetickú inkarnáciu nebeských živlov. Tak isto ako aj Orol, jeho nesmelosť, víťazstvo, neodolateľnosť v bojoch s hadím súperom vždy ľudia obdivovali.V mnohých svojich snímkach sú medzi sebou podobné. V ľudovej poézii je dokonca sokol-orol, akoby jeden dvojitý vták.

V slovanskej mytológii je sokol symbolom mužskej bohatej krásy a odvahy, je tradičným obrazom ženícha v svadobnom folklóre. Falcon bol vyobrazený pohanským bohom Rarogom – duchom ohňa, domácim krbom.

V ruských a slovenských rozprávkach sa obraz sokola používa len zriedka, zvyčajne to súvisí s motívom jeho premeny na dobrého muža, ktorý potom predvádza rôzne triky (napríklad “Finist – jasný sokol”, “Maria Morevna”).

Postavička ruskej čarovnej rozprávky, úžasný manžel finistky Yasny Falcon priletel za svojou milenkou v podobe sokola. Drzé žiarlivé sestry dievčaťa vkladajú ostré nože do okna, cez ktoré vletí sokol. Zranený finist Clear Falcon je nútený opustiť hrdinku rozprávky, ktorá ho hľadá po tridsiatich pozemkoch. Chystá sa roztopiť tri páry železných čižiem, roztrúsiť tri železné schody a zahryznúť tri kamenné chleby, kým sa kliatby rozpustia a znovu nájde svojho milého manžela.

V slovanských ľudových piesňach je často vidieť starobylý mytologický význam sokola. Je vysoko pravdepodobné, že v najhlbších dávnych dobách sa tento vták už stal istou mýtickou formou. Sokoli využili veľkú časť v ruských a slovenských piesňach. Nevolali ho nijak inak než „mladý – jasný sokol“.

 Tento vták symbolizoval obraz bohatého muža.

“Pred sokolovým okom sa nikde neskryješ! ” Taktiež bolo zaznamenané, že tento vták je rýchly ako blesk.

V zime sa vták blesku a nebeského ohňa “zafarbí” a s príchodom jari sa opäť vracia do života. Tento motív sa odráža v rozprávke o jednom z najtajomnejších a najšarmantnejších hrdinov ruských rozprávok od Finistu-Yasna Sokola. Prebúdza sa z dlhého spánku vďaka láskavým slovám hrdinky a padajú naňho slzy, odstraňujúc diabolské čarodejníctvo (zima). V mene postavy jasne počuť zvuk skresleného gréckeho slova “Fénix” – tak, v starovekej gréckej mytológii sa nazýva vták, ktorý keď zostarne, odíde do zatmenia Slnka, zapáli svoje hniezdo bleskom a zhorí na popol, aby bol vzkriesený.

Každé slovanské dievča hrdo a láskavo nazvalo svojho milého: “Môj sokol je jasný! “

Príslovia , znamenia :

  • Sokol nelieta nad slnko.
  • Sokolia labuť nie je nezvyčajným prekvapením.
  • Sokol nesedí na jednom mieste, kde vidí vtáka, tam letí.
  • Cieľ ako sokol.

Barbora

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: