Španielsky Najvyšší Súd rozhodol proti!

Bolo to „proti používaniu vakcinačných pasov na obmedzenie prístupu na verejné miesta“. Toto je prvý prípad, kedy vysoký súd Členského Štátu EÚ spochybnil používanie vakcinačného pasu vnútroštátne (domestically).

Španielsky Najvyšší Súd  „rozvlnil vodu“ minulý týždeň, tým že sa stal prvou právnou autoritou v  Európe , ktorá rozhodla proti  používaniu  covid pasov na obmedzenie prístupu  na verejné priestory  — špecificky podnikateľský priestor pohostinský  –  (bary, reštaurácie a nočné kluby).  Nie je to prvý  Španielsky súd, ktorý vystúpil proti  vakcinačným pasom, ale toto je ten najdôležitejší prípad.  Doteraz len 5 zo 17 Autonómnych oblastí Španielska – Kanárske Ostrovy, Ceuta a Melilla, Andalúzia, Kantabria a Galícia – navrhli používať vakcinačné pasy na obmedzenie prístupu na verejné priestory.  A všetky boli zamietnuté miestnymi sudcami. 

Ten EU Zelený Pas je jedno-dielny QR-kód dokument, ktorý môže byť cestovateľovi vydaný ako v papierovej, tak aj digitálnej forme. Jeho zámerom je dokázať, že jeho držiteľ buď obdržal jednu zo štyroch typov vakcín autorizovaných Európskou Medicínskou Agentúrou (BioNTech-Pfizer’s, Moderna’s, AztraZeneca’s and Johnson &Johnson’s), bol negatívne testovaný na Covid-19 v posledných 48 hodinách, alebo bol infikovaný Covidom v posledných 6 mesiacoch a teda má prirodzenú imunitu. Avšak, niektoré krajiny, ako napr. Francúzsko, sa rozhodli dovoliť vstup len cestujúcim, ktorí sú plne vakcinovaní. 

Mnohé vlády používajú ten dokument aj na obmedzenie prístupu pre nevakcinovaných občanov na verejné priestory a k službám v rámci ich vlastných krajín. Ale doteraz Španielski sudcovia sa postavili tomuto trendu, na základe že to by obmedzovalo isté ústavne uznané individuálne práva, ako je právo na fyzickú integritu a súkromie (moja vsuvka – toto vlastne zahrnuje právo nedať sa očkovať), čo má zároveň obmedzený dopad na verejné zdravie. Najvyšší Súd Andalúzie a aj ten Ceuty a Melilly povedali, že aj tie opatrenia sú diskriminačné. Keď Najvyšší Súd  Andalúzie sa postavil na stranu miestneho pohostinského biznisu pri ich odvolaní sa proti navrhnutým opatreniam s vakcinačnými pasmi, regionálna moc (authority) posunula prípad vyššie na Národný Najvyšší Súd. A prehrala.

Ekonomické pohľady na vec mahli hrať svoju úlohu v rozhodnutí tých súdov.   „Pohostinský“ sektor Španielska vytvára obrovské množstvo peňazí a obrovský počet zamestnaní, zvlášť počas špičkoverj turistickej sezóny. (t.j. presne teraz). Ten sektor už prešiel cez ten drviaci mlynček minuloročného trojmesačného národného  lockdownu, ako aj sporadickými regionálnymi lockdownmi. Dokonca aj po zavedení vakcinačných pasov, zaoceánski návštevníci naďalej prichádza v malých nepravidelných skupinkách (in dribs and drabs). Rovnako ako v minulom roku, je to ten domáci dopyt, ktorý drží drží mnohé biznisy nažive . A obmedzovanie tohoto dopytu pravdepodobne spôsobí ešte viac ekonomickej bolesti.

Ústavné Zrážky – Constitutional Clashes

Ale toto nie je prvý krát, kedy Španielska vláda a regionálni predstavitelia moci sa dostali do potyčky so súdnou mocou ohľadne mamažmentu krízy verejného zdravia.   Odkedy Španielsko ukončilo svoj núdzový stav 9. Mája , vyššie súdy v Oblasti Valencia, na Baleárskych Ostrovoch, v Katalánsku, na Kanárskych Ostrovoch, a v iných častiach Španielska, zabránili regionálnym úradom v nasadzovaní celej škály anti-Covidových obmedzení, včítane zákazov vychádzania, a obmedzovania spoločenských zhromažďovaní sa, a to z dôvodu, že je protiústavné porušovať fundamentálne práva, v čase, keď už neexistuje stav núdze (state of alarm).

Potom, 14. Júla, Najvyšší právny útvar Španielska – Ústavný Súd – nasadil ďalší úder kladivom, rozhodnutímže Koronavírový stav núdze v Španielsku bol neústavný od začiatku. Vyjadril sa, že namiesto toho mal byť vyhlásený mimoriadny stav – ktorý je podmienený vopred udeleným súhlasom parlamentu – na obmedzenie fundamentálnych práv ktoré predstavuje celonárodný  lockdown.

Môj dodatok – u nás to tuším prebieha nejako zjednodušene. Alebo si až tak nepotrpíme na svoje ústavné práva? No, momentálne sa nesťažujem, uvidíme až nám zaočkovaní prinesú z dovoleniek vírusa. Potom budeme my nezaočkovaní obvinení že ame na vine, hoci nikam necestujeme, a ak prípadne áno, tak musíme ísť do karantény, takže vírusa priniesť nemôžeme. Tak ako to je „odborníci“? Dajte zase niečo geniálne, napríklad, že plne zaočkovaní nemôžu dostať COVIDa, a opýtajte sa v tých najzaočkovanejších krajinách, kto leží v nemocniciach v ťažkých stavoch. 

Autor: Nick Corbishley , Global Research

preklad: Ivan Hečko

Slovanské Noviny

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov