Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Mal som to šťastie, že som sa často rozprával s Michailom Petrovičom Štetininom. Pri komunikácii s ním v jeho kancelárii som si všimol, že nemá vlastný osobný telefón.

Jeho pracovný stôl bol navyše úplne čistý – žiadny počítač alebo prenosný počítač, žiadne priečinky s dokumentmi.

Prvýkrát čo som videl človeka bez moderných komunikačných prostriedkov. Prišlo mi to neobvyklé. Dokonca som si sfotografoval pracovné miesto Michaila Petroviča, keď na minútu odišiel z kancelárie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V poslednej dobe mi padli do oka informácie, že vlastnenie moderných iphonov a nootebokov a používanie „digitálnych“ služieb sa stávajú znakom chudoby.

Kým sa v živote nízkych sociálnych vrstiev objavuje stále viac moderných pomôcok virtuálnej komunikácie, zo života bohatých postupne miznú. New York Times o tom písali pred niekoľkými rokmi. Článok „Kontakt s ľuďmi je teraz luxusným artiklom“ vyvolal široký ohlas verejnosti.

Článok tvrdil, že živá ľudská komunikácia sa stáva výsadou bohatých ľudí a chudobní si vyberajú digitálne komunikačné pomôcky, ktoré prestali byť znakom luxusu. „Bohatí sa začali vyhýbať digitálnym komunikačným pomôckam,“ napísal autor článku. „Chcú, aby sa ich deti hrali s drevenými kockami a súkromné ​​školy bez technológií si získavajú vo svojom prostredí stále väčšiu popularitu.”

Deň bez telefónu, odhlásenie zo sociálnych médií a nereagovanie na e -maily sú teraz symbolom stavu. To priviedlo k novej kurióznej realite: ľudský kontakt sa stáva luxusom. Čím ste bohatší, tým viac míňate, aby ste zostali offline.“

A škola, v ktorej vzťahy zohrávali vedúcu úlohu, sa stala elitnou školou. Štetinin povedal: „Vedomosti sú vlastne láska. A preto je veľmi dôležité pracovať týmto smerom – otvoriť srdce, otvoriť vzťahy. Rozvoj vzťahov je vlastne rozvoj.“

Ste chudobný, ak …

• kupujete smartphone na úver, namiesto toho, aby ste ho používali minimálne alebo ho úplne opustili;

• myslíte si, že dieťa by malo tráviť čo najviac času pri počítači, namiesto osobnej komunikácie s rovesníkmi;

• chytáte sa na reklamu online kurzov a ich kúpu a neberiete lekcie od offline učiteľov;

• využívate rady lekárov a právnikov na internete a nie počas osobných stretnutí;

• nakupujete oblečenie a iný tovar v internetových obchodoch;

• objednávate si donášku jedla k vám domov a nechodíte do kaviarní a reštaurácií.

Prečo bohatí ľudia stále častejšie opúšťajú „digitálne“ služby?

Psychológovia vysvetľujú: dobre chápu, že živú komunikáciu nemožno ničím nahradiť a oceňujú to. A učitelia, pracovníci v rôznych oblastiach kultúry a umenia vedia, že v týchto vrstvách spoločnosti je dopyt napríklad po takej službe, ako sú súkromné ​​prednášky. Pomerne často si dobre situovaná elita pozýva nejakého slávneho profesora, ktorý im za určitý poplatok prednáša v úzkom kruhu.

Ukazuje sa, že živá komunikácia sa stáva tovarom, za ktorý sú bohatí ochotní zaplatiť. A chudobným zostáva žiť obklopenými digitálnymi pomôckami a dištančným vzdelávaním.

Nie je prekvapujúce, že obyvatelia Silicon Valley (a predovšetkým všetci, ktorí vedia o digitalizácii a jej dôsledkoch) sa pokúšajú chrániť svoje deti pred digitálnymi prostriedkami a sociálnymi sieťami. Ale zároveň inšpirujú celý svet výhodami a dôležitosťou práce na internete, ktorá im umožňuje zarobiť milióny na menej prosperujúcej časti ľudstva.

Ukazuje sa, že škola Štetinina bola najelitnejšou školou, v ktorej bol celý život postavený na komunikácii a interakcii. A Štetinin to už vtedy pochopil. Ukázalo sa, že bol najbohatším mužom..

Jurij Kolcov

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d