Slovanské Noviny

Dar na rozvoj SN

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Revolut: IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659

BIC: REVOLT21

Wirex: IBAN: EE387777000012585575

SWIFT/BIC: LHVBEE22

darovať môžete ľubovoľnú čiastku

7. mája 2021

Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Sputnik V a jeho Súpútnik IM

Skončila jedna vládna kríza… Naozaj?

Nie, ani náhodou. Pokračuje a dovolím si zaprorokovať: zanedlho jej itenzita presiahne pôvodnú úroveň. Zasa je za ňou Matovič (ďalej IM) a jeho zbraňou je tentoraz Sputnik. Ale poďme pekne od začiatku. Vlastne od „konca“ tej predchádzajúcej krízy.

Všimnime si rozlúčkový prejav IM pred demisiou vlády. Napriek mnohým ďakovačkám a veľkohubým slovám o odpustení v ňom ani raz nespomenul nielen Sulíka, ale ani nikoho z SaS. Teda ak si len nevšimneme jeho narážku na akúsi hru o tróny. Čosi podobné sa opakovalo aj na tlačovke po prvom zasadnutí vlády, tiež sme začuli hru o tróny a pridali sa akýsi bezmenní „oni“, ktorí vraj stáli za likvidáciou Sputnika V.

No a potom sa to rozbehlo v rýchlom tempe – IM naštartoval vládny špeciál (evidentne bez schválenia vlády a len s dodatočným upovedomením premiéra) a taho do Moskvy, zachraňovať Sputnik. Dozvedeli sme sa z fasabúku čosi o idiotoch. Po návrate krátke tlačové vyhlásenie, ktoré nič nepovedalo, a výjazd do Pešti. Vraj s úžasným výsledkom, Sputnik je vraj zachránený, Maďari podajú pomocnú ruku a IM spasí Slovensko.

Nuž – poďme sa ale pozrieť na detaily. Oficiálny list o tom, že Rusi žiadajú zrušenie zmluvy o nákupe Sputnika a jeho vrátení do vlasti, vraj dostal úrad vlády 6. apríla, teda deň pred náhlou cestou IM do Moskvy. Cesta preto nebola iniciatívou IM, ale hasením požiaru, ktorý on sám založil. A založil ho zmluvou o nákupe milióna dávok vakcíny Sputnik V. Zmluvou, o ktorej nevieme vôbec nič. Nevieme kto ju podpísal, nepoznáme jej podmienky, nepoznáme cenu, nepoznáme záväzky zmluvných strán. Ako z chlpatej deky z nej vyťahujeme informácie napríklad o požiadavkách ruskej strany na certifikované laboratórium, ktoré má vhodnosť vakcíny potvrdiť.

A tu je jadro pudla skryté! Dnes sa ku zneniu zmluvy na TA3 vyjadril Andrej Danko, predseda SNS, ktorý je okrem kapitánskej hodnosti a mediálne populárnej rigorózky známy aj tým, že má veľmi dobré vzťahy s viacerými ruskými politikmi. Dozvedeli sme sa veľmi, naozaj veľmi zaujímavé veci!

Ale od začiatku: dozvedeli sme sa, že za nákupom vakcíny bol kontakt na ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorý Matovičovi sprostredkoval Danko. Úplnou novinkou pre mňa (a asi aj pre väčšinu ľudí) bol fakt, že ruská strana si prišla vakcínu Sputnik V skontrolovať do Šarišských Michalian. List, ktorým Rusi žiadajú vrátenie vakcíny, bol dôsledkom tejto inšpekcie. Veľmi zaujímavý je i údaj o tom, že zmluva o nákupe vakcín obsahuje i klauzulu o okamžitom použití vakcíny bez jej testovania na Slovensku. Dozvedeli sme sa i zopár zaujímavých pikantérií okolo návštevy IM v Maďarsku, napríklad to, že Maďari nám pravdepodobne s testovaním vakcíny príliš nepomôžu, keďže oni samotní žiadne testy nerobili. O jej použití rozhodla vláda Viktora Orbána a podobne je to i u nás. Sputnikom môžeme na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva okamžite očkovať… Nakoniec sme zistili i to, že zmluva o nákupe Sputnika je de facto zrušená, že vakcíny pravdepodobne presunieme do Maďarska a za porušenie zmluvných podmienok budeme zrejme platiť niekoľkomiliónovú pokutu. Andrej Danko sa síce tváril, že o podrobnostiach zmluvy nič nevie, no vzhľadom na jeho zaujímavé kontakty s ruskou stranou si o tom dovolím dôvodne pochybovať.

To je (orientačne a zatiaľ) všetko okolo Sputnika. Veľa ľudí síce preklína ŠÚKL, no tento ústav je v tejto kauze iba hromozvodom slúžiacim na odvrátenie pozornosti od neschopného babráka momentálne zastávajúceho funkciu ministra financií. ŠÚKL je predsa ústavom, ktorý pracuje na základe zákona a je podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR. 

Matovič povie pravdu iba vtedy, keď pozdraví „Dovidenia“! No dúfam, že i tento pozdrav sa zanedlho zaradí medzi záplavu jeho klamstiev a pravdou sa stane pozdrav „Zbohom“!.

L.P.

Slovanské Noviny

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: