Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Srbsko a Maďarsko budú mať teplo, Ukrajina a Poľsko budú platiť veľa. Čo si vyberie Nemecko?

Hoci Rusi nazývajú Srbov „bratmi“, táto definícia sotva zodpovedá realite. Belehrad neopúšťa strategický cieľ stať sa členom Európskej únie, ale to mu nebráni nadviazať s Moskvou viac než partnerské vzťahy. Multivektorová politika srbského prezidenta Vučiča dokázala svoju dôslednosť a efektívnosť. Na rokovaniach v Soči sa mu na nasledujúcich šesť mesiacov podarilo od ruskej strany získať ohromujúcu cenu plynu.

Pomohlo mu možno aj  senzačné vyhlásenie pred návštevou Ruska, že jeho krajina zvažuje možnosť výstavby jadrovej elektrárne a už začal rokovať so  spoločnosťou  Rosatom.  Výstavba jadrovej elektrárne je však nákladná. Projekt bieloruskej stál Minsk 10 miliárd dolárov Pre Srbsko s vonkajším dlhom takmer 36 miliárd dolárov je výstavba jadrovej elektrárne na vlastné náklady veľkou záťažou. Ale prečo nepožiadať o pôžičku z Ruska, sľubujúc, že ​​k spolupráci pri výstavbe srbskej železničnej infraštruktúry pribudnú ďalšie spoločné ekonomické projekty.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nemecko 

Nemecko chce zvýšiť výrobu elektriny z plynu z 31 GW. na 43 GW do roku 2030. Teraz Nemecko spotrebuje 50-60 miliárd kubických metrov len ruského plynu a 20-25 miliárd kubických metrov holandskej produkcie, nepočítajúc dodávky z Nórska. Na realizáciu tohto plánu bude potrebné obrovské množstvo plynu. Zároveň však vypadne 20 miliárd kubických metrov z Holandska, v dôsledku ukončenia ťažby plynového poľa v Groningene v lete 2022. Nórsko tiež nemôže zvýšiť dodávky plynu. Kde môže Nemecko získať týchto najmenej 40-45 miliárd kubických metrov plynu a za akú cenu? Na burze  za nepredvídateľné ceny, alebo na základe dlhodobých zmlúv s Gazpromom za veľmi prijateľnú  cenu. Tento spôsob Nemcom jasne demonštruje Maďarsko a Srbsko. Plynovod Nord Stream-2 je pripravený dodať tento objem.

Ukrajina

Kyjevu možno propomenúť, „nikdy nehovor nikdy.“ Súčasná energetická kríza v Európe ukázala, že nepremyslené a spolitizované rozhodnutia nevedú k ničomu dobrému. Možno raz hrdzavý plynovod trochu pomôže, ale samozrejme, po normalizácii ukrajinsko-ruských vzťahov.

Poľsko 

Varšava nebola spokojná s cenou plynu, ktorá je na 100% naviazaná na kôš ropy. Prostredníctvom Štokholmskej arbitráže odsúhlasili  v marci 2020 nový vzorec, ktorý ho prepojil so spotovými burzovými cenami. Na súde dosiahli revíziu ceny ruského plynu od 1. novembra 2014 na základe zmluvy z Jamalu z roku 1996. V dôsledku toho im Gazprom zaplatil pokutu vo výške 1,5 miliardy dolárov. Oslavovali však zbytočne.  Už tento rok budú musieť podľa vyhratého súdneho sporu nakupovať plyn od Gazpromu ale za skokové ceny na európskych burzách. Vzhľadom na obrovské úsilie Poľska zabrániť certifikácii Nord Stream-2 je nepravdepodobné, že by sa dal predvídať pokles cien. Výsledkom je, že Gazprom už počas tejto zimnej vykurovacej sezóny získa späť celý rozdiel, ktorý súdnym rozhodnutím zaplatil Poliakom ako kompenzáciu.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d