K porozumeniu Čelovekom

Srbský parlament prijal zákon o ochrane cyriliky

Srbský parlament prijal zákon o používaní jazykov vo verejnom živote, ochrane a zachovaní azbuky.

Vďaka tomuto zákonu bude používanie srbského jazyka regulované a budú prijaté opatrenia na ochranu azbuky, uviedla pre TASS tlačová služba televízneho kanála „RTRS“.

„Dnes, v deň srbskej jednoty, slobody a národnej vlajky, ľudové zhromaždenie podporilo zákon „O používaní srbského jazyka vo verejnom živote a o ochrane a uchovávaní cyriliky“, uviedla tlačová služba.

Zákon bol prijatý jednomyseľne, všetci poslanci zo 191 prítomných na schôdzi hlasovali za jeho schválenie.

Tento návrh zákona zavádza ďalšie opatrenia, ktoré budú zamerané na rozvoj srbského jazyka a cyriliky, ako aj kultúrnych a národných hodnôt. Poskytuje širšie využitie azbuky vo verejnom živote Srbov z hľadiska jej historických, kultúrnych a národných významov formujúcich identitu.

Schválenie tohto zákona zaväzuje všetky organizácie v krajine, ktoré vykonávajú činnosti s účasťou významného podielu štátneho kapitálu, používať azbuku.

Kultúrne a iné akcie, ktoré sú financované alebo spolufinancované z verejných zdrojov, budú musieť mať logo vytvorené pomocou azbuky. Súčasne už je povinnosť používať azbuku stanovená zákonom o úradnom používaní jazyka a abecedy pre štátne, regionálne a miestne orgány, štátnu službu a spoločnosti.

Návrh zákona okrem toho obsahuje stimulačné opatrenia zamerané na súkromný sektor a médiá v súkromnom vlastníctve. Poskytujú možnosť zavedenia daňových úľav a iných administratívnych výhod pre subjekty, ktoré sa rozhodli vo svojej práci používať azbuku.

Dokument zároveň znamená vytvorenie špeciálnej vládnej rady pre srbský jazyk, ktorá bude monitorovať a analyzovať používanie jazyka vo verejnom živote a prijme opatrenia na ochranu a zachovanie cyriliky.

news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: