Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Stačí desať lodí. Severné loďstvo sa učí s novým útočným komplexom

Skúšky najnovšej protilodnej strely Zirkon sa blížia ku koncu, fregata ruskej Severnej flotily Admirál Gorškov sa pripravuje na záverečné skúšobné štarty. Podľa najnovších údajov sa vykonajú do konca leta, potom bude systém dopracovaný na ponorkách. 

Presný dátum začatia záverečných skúšok nie je zatiaľ známy, podľa slov ministra obrany Sergeja Šojgua však bude do konca leta strela úplne otestovaná. A v aprílovom posolstve Federálnemu zhromaždeniu Vladimir Putin oznámil, že táto zbraň bude čoskoro uvedená do pohotovosti. Sériové dodávky ruským ozbrojeným silám sú naplánované na budúci rok.

Predna fregata projektu 22350 Admirál Gorškov vystrelila ako prvá perspektívnu raketu Zirkon na cvičný cieľ na mori. Fregata bola zaradená do zloženia flotily v lete roku 2018. Vďaka tomu, že nesie na palube pokrokové elektronické systémy a má vysoký stupeň automatizácie, je často označovaná za “plávajúci počítač”. Pričom mnohé technológie boli uplatnené prvýkrát.

Hlavnou zbraňou fregát sú rakety s plochou dráhou letu Kaliber v 16 vertikálnych odpaľovacích zariadeniach. Delostrelectvo má univerzálne 130milimetrové kanóny, ktoré vypália 30 výstrelov za minútu a majú dostrel 23 kilometrov. Oblohu kontroluje protilietadlový raketový komplex Poliment-Redut. Proti ponorkám majú bojovať štyri torpédomety Paket-NK.

Vlajková loď série Admirál Gorškov bola založená v roku 2006, bola to prvá nová veľká hladinová loď od čias ZSSR. Fregata bola skúšobným polygónom pre veľké množstvo projektov, rôznych systémov zbraní, prostriedkov protivzdušnej obrany a rádioelektronických zariadení. Takže rozhodnutie vybaviť túto platformu experimentálnym Zirkonom je úplne logické.

Prvý skúšky strely z paluby Admirála Gorškov sa konali v decembri roku 2019. Podľa informácií Ministerstva obrany RF boli vystrelené tri rakety: dve na námorné a jedna na pozemné cieľ.

Brániť Arktídu

Vývoj principiálne nového hypersonického komplexu námornej a pozemnej dislokácie sa začal v rokoch 2010, úspešnú realizáciu projektu oznámil prezident Vladimír Putin prvýkrát v roku 2018. Očakáva sa, že námorná verzia nahradí protilodné rakety Granit, ktoré sú vo výzbroji od polovice 80. rokov. Zirkonmi budú vybavené moderné a zmodernizované lode, predovšetkým fregaty projektu 22350, krížnik Admirál Nachimov a perspektívny torpédoborec Lider. Okrem toho budú nadzvukovými strelami vybavené viacúčelové jadrovej ponorky 971, 949A a 885. Prioritu má Severná flotilu, čo nie je náhoda.

“Zirkon má veľký dolet, v priebehu prevádzky sú potrebné kontrolné štarty a streľby v rámci bojovej prípravy,” podotkol v rozhovore pre Sputnik bývalý veliteľ Severného loďstva Vjačeslav Popov.
“Vďaka svojej rozlohe sa operačná zóna Severnej flotily a jeho polygóny lepšie hodia pre zdokonaľovanie nových typov zbraní než napríklad Baltské alebo Čierne more,” uviedol Popov. Naviac je arktické pásmo najnebezpečnejším smerom raketového útoku pre celé Rusko.

“Severná flotila zodpovedá za Arktídu,” vysvetľuje admirál.
“Posilnenie útvaru je otázka nielen dneška, ale aj perspektívy. Arktíde patrí budúcnosť ako z hľadiska dopravy, ako aj z hľadiska zabezpečenia obrany krajiny. Raketa Zirkon je univerzálna. A v určitej etape rozvoja ozbrojených síl sa stane hlavnou raketovou zbraňou pre celé vojenské námorníctvo a tiež mohutným zadržujúcim činiteľom pre cudzie krajiny pri prijatí rozhodnutia, ktoré by mohlo ohroziť bezpečnosť Ruska, “dodal.

V priebehu skúšok zasahoval Zirkon ako pozemné, tak i námorné ciele vo vzdialenosti až 450 kilometrov. Menovitý dostrel činí jeden tisíc kilometrov. Maximálna rýchlosť letu je 9 Ma, čiže približne 11 tisíc kilometrov za hodinu. Robí to raketu nezraniteľnú pre akékoľvek moderné a perspektívne záchytné prostriedky.

Niet divu, že na Zirkon ihneď zareagovali západné krajiny, vrátane USA . Pentagon pozorne sleduje každý jeho štart a uznáva značné zaostávanie za Ruskom v oblasti hypersonických zbraní. Americkí odborníci pokladajú tento komplex za vážnu hrozbu pre lietadlové lode – hlavná útočnú silu amerického vojenského námorníctva.

Podľa slov predsedu Všeruského hnutia na podporu námorníctva Michaila Nenaševa všetky projekty pre armádu a námorníctvo, vrátane Zirkonu, sú reakciou na agresívne scenára Západu.
“Vo svetle najnovších vyhlásení francúzskych a amerických vojakov je jasne vidieť, že západné krajiny musia poukazovať na Rusko ako na nebezpečného nepriateľa,” hovorí Nenašev. “Sú už dávno vypracované scenáre, politická trieda Západu bude vykonávať líniu proti Rusku. Zirkon je ale ochranným prostriedkom 21. storočia v podmienkach mimoriadnej politickej turbulencie. Musíme presvedčivo ukázať svoje možnosti, “dodal.

Odborník sa domnieva, že desať ponoriek a hladinových lodí s Cirkony vedľa jadrových útočných a obranných zbraní námorníkom Severného flotily umožní riešenie akýchkoľvek geopolitických úloh pre obranu krajiny.
“Charakteristiky rakety sú také, že podľa všetkých predpovedí nebudú môcť Američania bez mimoriadnych opatrení vytvoriť niečo podobné ešte asi desať rokov,” vysvetľuje Nenašev. Na základe Zirkonu bude vybudovaná strategicky efektívna obrana, a to za oveľa menšie peniaze ako v čase START 1 alebo START 2. Desať lodí ochráni Arktídu a zaistí bezpečnosť Severnej morskej cesty. Zirkony dokážu zasahovať pozemné ciele a môžu ničiť objekty NATO v Nórsku alebo na Aljaške. Okrem toho sa skúma otázka vývoja verzie Zirkonu pre raketové letectvo, “uvádza odborník.

Je príznačné, že Zirkon, ktorý ani nebol ešte zaradený do výzbroje, už ovplyvňuje politiku. Veľvyslanec Ruska v USA Anatolij Antonov podotkol, že úspešné skúšky komplexu dodávajú istoty ruským diplomatom v rokovaniach s Američanmi o kontrole zbrojenia.
Nikolaj Protopopov

armádny magazín

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: