Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Tatry a Severný Spiš

Tatranský región, ležiaci na severe Slovenska, je pravdepodobne turisticky najpríťažlivejšou oblasťou Slovenska. Skladá sa z dvoch subregiónov: Tatier a severného Spiša.

Tatry sú pohraničným pohorím, ktoré sa delí na Vysoké, Belianske a Západné Tatry. Na území severného Slovenska ležia jeho štyri pätiny. Slovensko-poľská štátna hranica ohraničuje územie Tatier zo severu. Na juhu tatranské štíty strmo klesajú do Podtatranskej kotliny.

Tatry si vzhľadom na neobyčajnú koncentráciu prírodných krás vyslúžili názov „miniatúrne Alpy“, pretože na malej ploche (341 km2, z toho 260 km2 sa nachádza na slovenskej strane) sa okrem ľadovcov vyskytuje takmer všetko, čo ponúkajú Alpy. Najmä Vysoké Tatry sú rajom pre peších turistov a horolezcov. Milovníci pešej turistiky obľubujú najmä v lete turistiku vo vysokotatranských dolinách, na vysokotatranské štíty (KriváňRysyGerlachovský štít s horským vodcom)  a prechody hrebeňa.

Zima je pre Tatry synonymom lyžovania. Najlepšie zjazdovky sú k dispozícii v Areáli snov na Štrbskom plese a na Skalnatom plese nad Tatranskou Lomnicou, kde trvá lyžovačka až do polovice mája. V Tatrách sa nachádza aj viacero klimatických kúpeľov.

Severný Spiš je mimoriadne bohatý na stavebné pamiatky z rôznych historických období. Veľmi často sú medzi nimi zastúpené kaštiele (Strážky), kláštory (Červený kláštor), hrady (KežmarskýĽubovniansky) alebo mestské pamiatkové rezervácie (Spišská SobotaKežmarokPodolínec).

Vo viacerých obciach sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry (napr. obec Ždiar), z ktorých viaceré sú umiestnené v múzeu v prírode pod Ľubovnianskym hradom.

Prírodným skvostom severného Spiša je Prielom Dunajca v Národnom parku Pieniny.

Okresy: Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa.

Zdroj: Vydavateľstvo DAJAMA/ youtube NoMartin/ slovakiatravel

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: