Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pandémia koronavírusu zamávala ekonomikami jednotlivých krajín asi všade na svete. Peniaze sa nalievali prakticky do všetkého na udržanie hospodárstva a chodu štátu. Nie inak to bolo aj u nás. Lenže…

Slovensko, hoci sa vláda hrdí ako dobre na tom sme, sa pomaly ekonomicky potápa. Náš dlh rastie a verejné financie sú vraj už najhoršie v celej Európskej únii. Doslova šokom ale je, že Máloktorému štátu v Európe hrozí bankrot tak ako našej krajine. S peniazmi gazdujeme horšie ako kedysi Gréci! Ako informuje portál1.pluska.sk, Slovensko sa stalo lídrom v zlom hospodárení.

Bude aj Slovensko zachraňovať euroval?

Za zlé hospodárenie môžu najmä ministri financií, takže maslo na hlave za súčasný stav majú všetci, ktorí tam za posledné roky sedeli. Súčasná vláda však zadlžila Slovensko najviac a náš dlh už predstavuje viac ako 60% HDP. Naše zlé hospodárenie sa môže v budúcnosti prejaviť priam zdrvujúcimi scenármi. Stať sa môže to, že sa vláda spamätá a začne sa nepopulárne uťahovanie opaskov. To by znamenalo, že súčasnú štedrosť sociálneho systému udrží zvyšovaním daní. Môže sa ale stať aj to, že nebude žiadne šetrenie a peniažky sa budú rozdávať ďalej. Tu je ale scenár jasný – jedného dňa verejné financie skolabujú.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tu ale môže prísť k tomu, kvôli čomu Richard Sulík pred rokmi povalil vládu Ivety Radičovej. Tak, ako v minulosti Grékov, aj nás zachráni euroval. Daňou za to ale bude výrazný prepad životnej úrovne. Zrušia sa niektoré sociálne výhody a v lepšom prípade sa zmrazia sociálne dávky aj dôchodky. V tom horšom príde k ich znižovaniu. Slováci tak už čoskoro môžu okúsiť smutný život Grékov, ktorí okrem horšej životnej úrovne zažívajú aj najvyššiu nezamestnanosť z celej EÚ, ktorá je dôsledkom tvrdého šetrenia. Slovensku pri zachovaní súčasného stavu hrozí kolaps verejných financií už okolo roku 2035. Ak teda budeme chcieť súčasnú situáciu ako tak zvládnuť, vláda bude musieť urobiť i nepopulárne reformy.

Najlepšie sú na tom v Estónsku a Lotyšsku

Kolaps verejných financií hrozí v EÚ trom štátom, ktoré počas pandémie hospodárili až príliš nezodpovedne. Na samom vrchu je Slovensko, za ním je bohaté Luxembursku a treťou krajinou je Slovinsko. U nás je potrebné na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu spraviť reformy v objeme 8,2% HDP, v Luxembursku 7,0% a v Slovinsku 6,9%. V Maďarsku majú napríklad dieru v štátnej kase na úrovni 4,4% HDP, Česku 4,1% a v Poľsku len 2,4% HDP. Najlepšie hospodáriacou krajinou je Portugalsko, kde je dlhodobá udržateľnosť na hodnote mínus 4,2% HDP. Portugalci majú ale obavy z vysokého dlhu, ktorý minulý rok skončil na hodnote 133,6% HDP, a tak aj oni musia razantne šetriť. Asi najlepšie sú na tom v Estónsku, ktoré má dlhodobú udržateľnosť na úrovni mínus 0,5% HDP a tiež Lotyšsko s mínus 0,3% HDP. Obidve krajiny majú navyše aj nízky verejný dlh.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d