K porozumeniu Čelovekom

TREND: Vedci podviedli svet. Označenie za konšpiráciu sa stalo spôsobom boja s nepohodlnými faktami

„Bol som podvedený popieračmi teórie úniku vírusu z laboratória,“ píše vo svojom komentári pre Telegraph Matt Ridley. Autor je jedným z prominentných britských žurnalistov a populátorom vedy s dielami ako Genóm alebo Červená kráľovná, pripomína vo svojom článku trhový analytik a zástupca šéfredaktora TRENDu Ronald Ižip.

Kríza dôvery v inštitúcie je jedným z najväčších problémov súčasnosti. Na Slovensku ešte viac ako kdekoľvek inde. Kým až doteraz ľudia nedôverovali primárne politikom a médiám, v súčasnosti sa nedôvera začína obracať aj voči vedcom.

Je to znepokojujúce. Vedecká metóda totiž stojí za úspechom moderného života a ľudstva vôbec. Avšak pochybenia sú „ľudské“ – všetko je o peniazoch. Nájsť masívne konflikty záujmov je vo vedeckej komunite pomerne bežný jav.

Nie je preto prekvapujúce, že aj popredné vedecké autority podľahnú finančným alebo politickým vplyvom. Ukazuje sa, že to isté sa stalo aj pri prepuknutí pandémie covidu.

Zrejmý podvod

„Bol som podvedený popieračmi teórie úniku vírusu z laboratória,“ píše vo svojom komentári pre Telegraph Matt Ridley. Autor je jedným z prominentných britských žurnalistov a populátorom vedy s dielami ako Genóm alebo Červená kráľovná.

M. Ridley reaguje na informácie z amerického kongresu ohľadom komunikácie hlavných amerických a britských expertov v časoch príchodu covidu.

Takmer dva roky prebiehala snaha dostať sa na základe slobodného prístupu k informáciám ku prvotnej komunikácii vedcov o pôvode covidu. Verejnosť však z materiálov vždy dostala iba vyčiernené strany.

Všetko sa však zmenilo s vyšetrovaním v americkej snemovni reprezentantov, kde poslanci dostali nezeditované verzie mailov. Medzi dotknutých expertov patril Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, alebo Francis Collins, riaditeľ Národného inštitútu pre zdravie.

Zavádzajúca komunikácia

Z uniknutej komunikácie vyplýva, že poprední americkí a britskí vedci považovali za pravdepodobné, že vírus unikol z čínskeho laboratória vo Wu-chane, no v oficiálnej komunikácii túto možnosť nielen zatajili, ale priamo ju popreli.

(Poznámka InfoVojna: Viac k téme v článku Klíčoví vědci Faucimu soukromě řekli, že přirozený původ covidu-19 je velmi nepravděpodobný, jak vyplývá z redakčně neupravených e-mailů a MUDr. Peková reaguje na nové Fauciho e-maily: „Furinové štěpné místo viru SARS-CoV-2 je pravděpodobně inženýrované“)

V mailoch sa napríklad uvádza, že „pravdepodobné vysvetlenie“ je založené na vzniku vírusu v ľudskom tkanive v laboratórnom prostredí. V svojej komunikácii dávajú tejto pravdepodobnosti 50 až 60 percent.

Niektorí si dokonca nevedeli vôbec predstaviť, ako by štiepiace miesto proteínu furín, ktoré dáva vírusu jeho virulentnosť, vôbec vzniklo prirodzene. Z mailovej komunikácie je zrejmé, že inklinovali k teórii, že časť genómu vírusu bola upravená v laboratóriu.

Konšpirácia na svete

Oficiálna komunikácia však mala úplne iný charakter. „Neveríme, že akýkoľvek scenár založený na vzniku v laboratóriu je hodnoverný,“ tvrdia vo svojej štúdii vydanej v Nature Medicine.

Neskôr v Lancete „dôrazne popierajú konšpiračné teórie naznačujúce, že covid-19 nemá prirodzený pôvod“.

Dôvodom ich konania boli obavy o zničenie vedeckej reputácie. „Ďalšia debata by mohla zbytočne poškodiť vedu vo všeobecnosti a najmä vedu v Číne,“ písali vo mailoch. Pritom práve výskum laboratória vo Wu-chane bol čiastočne financovaný americkou vládou.

V snahe ochrániť „medzinárodnú harmóniu“ sa vedci vydali na cestu zatajovania faktov a teórii. Avšak objavenie sa covidu iba pár kilometrov od laboratória vykonávajúceho jeho výskum nedal spávať mnohým „konšpirátorom“.  

Snaha o diskreditáciu nepohodlných teórií označením za konšpiráciu je nebezpečný precedens ohrozujúci dôveru nielen vo vedu, ale aj slobodu prejavu. V konečnom dôsledku môže takýto prístup sám prispieť k podpore toho, voči čomu veda od svojho vzniku bojuje.

Autor: Ronald Ižip – trhový analytik a zástupca šéfredaktora TRENDu

Zdroj: trend.sk

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: