K porozumeniu Čelovekom

Ukázalo sa, že prach je živý a zdraviu nebezpečnejší

Štúdia vedcov z Northwestern University v USA skúmajúca vzorky prachu ukázala, že prach sa neskladá z mŕtvych častíc, ako sa pôvodne predpokladalo. Ukázalo sa, že prach môže byť masou živých mikroorganizmov a predstavuje vážnejšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, ako si mnohí pripúšťajú.

“Predpokladalo sa, že všetko, z čoho je prach, je údajne mŕtve. Ale v skutočnosti to tak nie je. Existujú organizmy, ktoré v ňom žijú. Prach je miestom posledného odpočinku pre všetko, čo cirkuluje vo vzduchu,“ uviedla v tejto súvislosti vedúca autorka štúdie Dr. Erica Hartmanová.

Podľa vedca, spolu s kolegami, dokázali objaviť nové, výraznejšie nebezpečenstvo prachu pre zdravie. Ide o schopnosť modifikovať mikróby žijúce v prachu pod vplyvom antibakteriálnych zložiek rôznych čistiacich prostriedkov. Odborníci tvrdia, že používanie antibakteriálnych látok na boj proti prachu a nečistotám môže prispieť k rozvoju infekcií odolných voči antibiotikám.

Na čom je tento názor založený? Vedci zozbierali niekoľko desiatok vzoriek prachu z telocviční, kde sa často používajú antibakteriálne činidlá. Po skúmaní genetického zloženia baktérií prítomných v prachu vedci uviedli, že prach je „živý“ z množstva mikroorganizmov, ktoré v ňom žijú, a má tiež vlastnosť akumulovať v sebe veľké množstvo chemickej zlúčeniny triclosan. Podľa odborníkov platí, že čím vyššia je hladina triclosanu v prachu, tým viac genetických markerov naznačuje rezistenciu na antibiotiká. Všimnite si toho, že v roku 2017 bol v USA triclosan zakázaný na použitie v čistiacich a hygienických výrobkoch po tom, čo vedci zistili množstvo jeho škodlivých účinkov na zdravie.

Vedci sumarizujú: na boj proti „živému“ prachu je lepšie nepoužívať antibakteriálne činidlá, najmä v uzavretých priestoroch. V opačnom prípade existuje vážne nebezpečenstvo, že sa u ľudí v susedstve začne rozvíjať mikroflóra, ktorá je odolná voči účinkom závažných antibiotík. V USA ročne zomrie na infekcie odolné voči antibiotikám až 25 000 ľudí.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: