Slovanské Noviny

Dar na rozvoj SN

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Revolut: IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659

BIC: REVOLT21

Wirex: IBAN: EE387777000012585575

SWIFT/BIC: LHVBEE22

darovať môžete ľubovoľnú čiastku

15. júna 2021

Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

Úrad špeciálnej prokuratúry absolútne zlyháva, reagujú advokáti na činnosť Lipšicovho úradu

Iniciatíva advokátov Za právny štát vyzýva generálneho prokurátora na okamžité prešetrenie podozrení z ovplyvňovania výpovedí kajúcnikov. 

Verejnoprávna RTVS začiatkom júna odvysielala reláciu Reportéri o tzv. nitrianskej pozemkovej mafii. V  reportáži odznel telefonický rozhovor s odsúdeným Matúšom Kuricom, kajúcnikom v tejto trestnej veci. Podľa Iniciatívy za právny štát z Kuricových slov jednoznačne vyplynulo, že bol k svojej výpovedi dotlačený orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK). 

Uviedol, že mal byť vydieraný zo strany OČTK 15-ročným nepodmienečným trestom, ak nebude spolupracovať.  Preto vyhlásil: „Podpíšem čokoľvek.“ Na základe výpovedí práve tohto kajúcnika niekoľko ľudí dostalo dlhoročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Napríklad MUDr. Roderick Abaffy bol odsúdený na 12 rokov väzenia.

Iniciatíva advokátov žiada, aby polícia a prokurátori okamžite upustili od podobných postupov.

Sám kajúcnik Matúš Kuric podal niekoľko trestných oznámení týkajúcich sa nátlaku OČTK vo vzťahu k jeho výpovediam. Ako polícia s nimi naložila, nie je známe.

Zneužívanie

„Zdôrazňujeme, že Iniciatíva advokátov za právny štát  nespochybňuje samotný inštitút spolupracujúcich obvinených, tzv. kajúcnikov. Avšak vznášame námietky na aplikačnú prax tohto inštitútu, jeho nadužívanie a zneužívanie. Ak má mať inštitút spolupracujúceho obvineného zmysel a má prispieť k dosiahnutiu spravodlivosti, tak každý spolupracujúci obvinený musí byť motivovaný vypovedať pravdu, nie to, čo si želajú OČTK,“ uvádza ďalší z iniciátorov IAPŠ Matej Marhavý.

Keďže sa začínajú množiť informácie o nadpráci niektorých  policajtov NAKA  (podozreniach z inštruovania k želanému obsahu výpovedí kajúcnikov),  Iniciatíva žiada generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, aby uvedené skutočnosti bezodkladne prešetril. Dozor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR  podľa nich  v tomto smere absolútne zlyháva.

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: