Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zbrane dodané Spojenými štátmi americkými do Kišiňova pre národnú armádu Moldavska predstavujú cielené a objektívne nebezpečné demarše. Tvrdí to poslanec Najvyššej rady Podnesterska, politológ Andrej Safonov.

Podľa neho to vyvolalo „najvyšší poplach tak v Moskve ako aj v Tiraspole“. Opatrenia Washingtonu a Kišiňova takto konkrétne tlačia Podnesterskú republiku k ďalšiemu posilneniu vojenského spojenectva s Ruskom, aby bola zaistila národná bezpečnosť.

Spochybnil slová predstaviteľov Ministerstva obrany Moldavskej republiky, že dodané zbrane a technika majú „zvýšiť interoperabilitu pri účasti na medzinárodných mierových operáciách“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Všetky tieto zbrane, ak si spomenieme na americkú skúsenosť s technikou a posilnením gruzínskej armády a následnou agresiou proti Južnému Osetsku, je možné namieriť iba proti Podnesterskej moldavskej republike (PMR),“ vyhlásil Safonov.

Podnesterský poslanec poznamenal, že v tomto prípade bolo americké veľvyslanectvo otvorenejšie, keď oznámilo, že účelom tejto dodávky je pomôcť „pokračovať v transformácii národnej armády Moldavskej republiky s cieľom chrániť jej neutralitu a suverenitu“.

„No po prvé, nikto predtým na Moldavsko neútočil a ani teraz nebude. Za druhé, časť územia Moldavska je pokrytá bezpečnostnou zónou, ktorá bola vymedzená po vojne s Podnesterskom v roku 1992. Keď k tomu pripočítame spoločné cvičenia západnej a moldavskej armády v Bulboki, kde nacvičovali „boje v mestských podmienkach“ (to je veľmi podobné cvičeniam na dobytie podnesterských miest), vidíme, že všetky tieto udalosti môžu byť prepojením v jednom reťazci,“ tvrdí Safonov.

Politológ upozorňuje, že tento sled akcií zvyšuje nebezpečenstvo rozpútania nového vojenského konfliktu medzi Moldavskom a Podnesterskom.

„Tento predpoklad podporuje aj samit NATO v Bruseli 14. júna, keď západný blok, ktorý za posledných 20 rokov rozpútal niekoľko vojen, okrem iného vyzval Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z Podnesterska. Je preto veľmi pravdepodobné, že Západ sa po tomto „apeli“ rozhodol podporiť svoje slová silou zbraní dodávaných Kišiňovu,” dodal.

V tejto súvislosti podnesterský poslanec zdôraznil skutočnosť, že okrem Podnesterska nemajú byť dodané zbrane proti komu použité. Oficiálny Kišiňov vynakladá veľké úsilie na to, aby Kyjev súhlasil s bilaterálnou kontrolou s Moldavskom nad podnesterskou časťou hranice, minister obrany Moldavskej republiky Anatolij Nosatyi navyše vyhlasuje, že reforma armády je do značnej miery vedená Rumunskom.

„Ukrajina a Rumunsko preto rozhodne nie sú odporcami Moldavska. Zostáva Podnestersko a ruskí mierotvorci nachádzajúci sa na území PMR, ktorých stiahnutie tvrdohlavo požaduje Washington, Brusel, Bukurešť a Kišiňov. V moldavskom hlavnom meste navyše existuje informačné centrum NATO, pričom niet ani náznaku prítomnosti — teraz ani v budúcnosti — informačného centra členských krajín CSTO, ktorého jadrom je Rusko. Nakoniec je potrebné priamo povedať, že pri takomto prístupe sa deklarovaná neutralita Moldavskej republiky mení na fikciu, na holé heslo bez praktického významu,“ dodal Andrej Safonov.

26. septembra doviezlo lietadlo amerického letectva do Kišiňova náklad v hodnote 5 miliónov dolárov, určený na modernizáciu Ozbrojených síl Moldavskej republiky. Moldavské ministerstvo obrany informovalo verejnosť, že militarizácia je zameraná na „zvýšenie interoperability pri účasti na medzinárodných mierových operáciách“. Zároveň nie je špecifikované, čo presne USA do Moldavska priniesli. Zrejme išlo o dávky ručných zbraní, komunikačných zariadení, ľahkého delostrelectva a „Hummery“.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d