K porozumeniu Čelovekom

Ústavný súd dal za pravdu Jankovskej: Boli porušené jej práva na osobnú slobodu!

Súd porušil základné práva Jankovskej na osobnú slobodu! Redakcia HD má k dispozícii prekvapivé rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky vo veci bývalej štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti Moniky Jankovskej. 

Na základe týchto rozhodnutí je zrejmé, že krajský súd porušil ústavné práva Jankovskej na osobnú slobodu. Krajský súd v Trnave teraz musí zaplatiť Jankovskej súdne trovy.

“Uznesením Krajského súdu v Trnave  bolo porušené základné právo sťažovateľky na osobnú slobodu,” píše sa v uznesení ústavného súdu. A nasleduje: “Ústavný súd uznesenie Krajského súdu v Trnave zrušuje. Krajský súd v Trnave je povinný nahradiť sťažovateľke trovy konania 460,90 eur.”

Neoprávnená väzba?

Uznesením vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru z 9. septembra 2020 bolo začaté trestné stíhanie a zároveň vznesené obvinenie Jankovskej za účastníctvo vo forme organizátora na zločine marenia spravodlivosti. Vyšetrovateľ uznesením z 1. marca 2021 zmenil právnu kvalifikáciu skutku sťažovateľke tak, že tento sa bude posudzovať ako zločin vydierania.

Okresný súd sudcom pre prípravné konanie rozhodol o nevzatí sťažovateľky do kolúznej väzby a preventívnej väzby s tým, že kolúznu väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a uložil jej zákaz styku i kontaktu s obvinenými, svedkami a znalcami v predmetnej trestnej veci.

Sudca pre prípravné konanie z dosiaľ zadovážených dôkazov vyvodil existenciu dôvodného podozrenia, že stíhaný skutok sa stal a z jeho spáchania je dôvodne podozrivá sťažovateľka.

U sťažovateľky nevzhliadol dôvody tzv. preventívnej väzby. Dospel však k záveru, že u sťažovateľky sú dané väzobné dôvody tzv. kolúznej väzby.

Právo na osobnú slobodu bolo porušené

“Právo na osobnú slobodu garantované tak ústavou, ako aj dohovorom zaujíma v hierarchii základných práv a slobôd (ľudských práv a základných slobôd) popredné miesto. Pod osobnou slobodou sa rozumie voľný, ničím neobmedzený pohyb človeka, ktorý sa môže podľa vlastného rozhodnutia zdržiavať na určitom mieste alebo slobodne z tohto miesta odísť. Každé pozbavenie osobnej slobody musí byť „zákonné“, t. j. musí byť vykonané „v súlade s konaním ustanoveným zákonom“, a okrem toho každé opatrenie, ktorým je jednotlivec pozbavený osobnej slobody, musí byť zlučiteľné s účelom čl. 17 ústavy, ktorým je ochrana jednotlivca proti svojvôli.” dôvodí svoje rozhodnutie ústavný súd.

A pokračuje: “Vzhľadom na nedostatočné odôvodnenie a vyrovnanie sa s vytýkanými aspektmi (adresáti kolúzneho správania sťažovateľky, výkon väzby sťažovateľkou po dobu 12 mesiacov, všeobecné spoločenské vnímanie sťažovateľky, uloženie povinností/obmedzení a monitorovanie sťažovateľky v inej trestnej veci) väzba sťažovateľky nie je v napadnutom uznesení krajského súdu odôvodnená konkrétnymi okolnosťami, ktoré nasvedčujú existencii väzobného dôvodu.”

V dôsledku vyslovenia porušenia označených práv sťažovateľky uznesením krajského súdu ústavný súd napadnuté uznesenie krajského súdu zrušil. Ústavný súd priznal sťažovateľke nárok na náhradu trov konania v celkovej sume 460,90 eur, píše sa v závere ustanovenia.

hlavný denník

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: