Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kurdskí utečenci, ktorí uviazli na bielorusko-poľských hraniciach, sa dnes 10. novembra obrátili na poľského prezidenta Andrzeja Dudu s emotívnym videoposolstvom.

Migrant, ktorý dobre hovorí po rusky, ukázal na svojom mobilnom telefóne fotografiu poľskej rodiny v Iráne počas druhej svetovej vojny.

„Prišli ste k nám v roku 1942. Tu je fotka. Keď k nám prišli Poliaci z Iránu, nezatvorili sme hranice, povedali sme: „Príďte, prosím. Vitajte!“ Tak prečo nám to teraz robíte? Prečo ste takí nevďační?“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Muž so slzami v očiach sa obrátil priamo na poľského prezidenta:

„Nevidíte tieto deti? Zomrú. Je veľmi, veľmi chladno, nevydržíme ani dva dni. Tu je žena tehotná, v 8. mesiaci…“

Historická udalosť, o ktorej sa zmieňuje autor videoposolstva, sa datuje do konca roku 1941, keď Josif Stalin podpísal s poľskou exilovou vládou dohodu, ktorá umožnila Poliakom pod velením generála Vladislava Andersa opustiť ZSSR cez juh krajiny. Vďaka tomu v marci 1942 prvá skupina poľských utečencov, najmä žien a detí, prešla cez hraničný priechod Bajiran na severovýchode Iránu. Celkovo Irán prijal asi 120 tisíc Poliakov, z ktorých viac ako 40 tisíc boli ženy a deti.

Pripomíname tiež, že ťažkú nevďačnosť Poľska pripomenul v roku 2019 aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif. Keď sa Spojené štáty rozhodli usporiadať vo Varšave protiiránsku konferenciu o Blízkom východe, šéf iránskeho ministerstva zahraničných vecí vo svojom mikroblogu napísal:

„Poľská vláda nemôže zmyť hanbu: zatiaľ čo Irán zachránil Poliakov v druhej svetovej vojne, teraz hostí zúfalý protiiránsky cirkus.“

Za zmienku tiež stojí, že dnes, 10. novembra, vyšlo najavo, že medzi utečencami zbitými poľskými bezpečnostnými silami boli ľudia s kurdskými etnickými koreňmi.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d