Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Štát dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok celkovo 105 miliónov eur, na čo upozorňuje už aj Európska komisia (EK). Podobný problém v súčasnosti majú tiež iné európske krajiny, napríklad Grécko či Belgicko. Ak štát peniaze nevyplatí, čakajú nás problémy.

Dôvodom sporu je, že Slovensko aktuálne nedodržiava smernicu o oneskorených platbách, ktorá vyzýva členské krajiny Európskej únie (EÚ), aby si plnili povinnosť uhrádzať svoje záväzky voči firmám v rozsahu 30 alebo 60 dní. V tomto prípade sme dokonca extrémom.

„Lehota úhrady zo strany štátu za zdravotnícke pomôcky a špecializovaný zdravotnícky materiál je aktuálne 365 dní po splatnosti faktúr,“ upozorňuje Združenie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pôjdeme na súd?

Komisia už zaslala Slovensku odôvodnené stanovisko pre nadmerné oneskorenie platieb v sektore verejného zdravotníctva. Vláda má teraz dva mesiace na to, aby na to zareagovala. V opačnom prípade môže Brusel rozhodnúť o postúpení prípadu Súdnemu dvoru EÚ.

„Konanie pred Komisiou a pred samotným podaním žaloby na Súdny dvor EÚ pozostáva z niekoľkých krokov upravených zmluvami EÚ,“ vysvetľuje Zuzana Jahodníková z advokátskej kancelárie Malata, Pružinský,Hegeduš & Partners, ktorá sa špecializuje na európske právo.

V skratke, ak by štát nezačal situáciu riešiť a ak by sme naďalej porušovali smernicu, a zároveň ak nedôjde k prípadnej mimosúdnej dohode, Komisia sa môže rozhodnúť predložiť vec súdu. Tam sa rozhodne, čo s nami bude ďalej.

Jedným z dôvodov podlžností môže byť aj aktuálna epidemiologická situácia. V súvislosti s ňou sa platobná schopnosť nemocníc riešila už v lete 2020, keď rezort zdravotníctva zverejnil výzvy, v rámci ktorých mohli nemocnice požiadať o peniaze zo zdrojov európskych fondov.

Mohli tak urobiť aj tie, ktoré boli v minulosti identifikované ako nemocnice v hospodárskych ťažkostiach, a teda do európskych výziev nemohli byť zaradené. Či však európsky súd vezme dopad pandémie ochorenia COVID-19 na hospodárenie do úvahy, to jasné nie je.

Až druhá žaloba

V konaniach o porušení zmlúv môžu členské štáty argumentovať rôzne. Úspešnosť týchto argumentov podľa advokátky závisí od toho, či nachádzajú oporu v európskom práve a akým spôsobom dokážu vecne adresovať námietky, ktoré boli vznesené Komisiou.

„Ak Súdny dvor EÚ konštatuje, že Slovenská republika porušila právo EÚ, vnútroštátne orgány budú mať povinnosť prijať na základe rozsudku opatrenia odstraňujúce porušenie práva EÚ,“ povedala pre portál vZdravotníctve.sk Jahodníková.

Pre uplatnenie sankcií by však Komisia musela zažalovať Slovenskú republiku druhýkrát, a to by sa stalo vtedy, ak by Slovensko aj napriek rozsudku Súdneho dvora EÚ nenapravilo konštatované porušovanie. To môže spraviť viacerými spôsobmi.

Peňažná sankcia

Najjednoduchším je priamo uhradenie dlžoby, možno však tiež poveriť zodpovednú osobu, ktorá bude dohliadať na dodržiavanie smernice v budúcnosti alebo dohodnúť si s veriteľmi splátkový kalendár. Ak štát nič z toho neurobí, Slovensko dostane pokutu.

„V takomto prípade navrhne Komisia uloženie peňažnej sankcie spočívajúcej v paušálnej pokute a/alebo v penále,“ dodáva Jahodníková s tým, že v súčasnosti nemožno povedať, v akej výške by Komisia vyčíslila prípadné peňažné sankcie.

V rámci výpočtu sa totiž zohľadňuje význam porušených pravidiel a dôsledky porušenia na všeobecné a osobitné záujmy, Tiež obdobie, počas ktorého trvalo porušenie práva EÚ, ako aj špeciálna metodika, ktorá prihliada na schopnosť členského štátu uhradiť sankcie.

Ísť príkladom

Združenie SK+ MED pripomína, že verejné orgány a inštitúcie sú povinné platiť svojim dodávateľom včas a ísť príkladom v boji proti kultúre oneskorených platieb v podnikateľskom prostredí. Štát však podľa neho nevie efektívne nastaviť svoju úhradovú politiku.

„Musíme platiť dane, odvody či mzdy, a to napriek tomu, že od obchodného partnera, ktorým je v tomto prípade štát, čakáme na splatnosť našich faktúr aj viac ako rok,“ upozorňuje riaditeľka SK+ MED Katarína Danková.

Zdôrazňuje, že situácia s verejnými financiami sa pre pandémiu COVID-19 zhoršuje, čo sa prejavuje aj v sektore zdravotníctva. Avšak dlh štátu voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotného materiálu sa kumuluje niekoľko rokov.

Autor: Petra Lániková

Zdroj: SITA

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu  redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d