Slovanské Noviny

prvé slovanské noviny

V ukrajinskom parlamente sa vyhrážajú „porážkou Ruska“ s pomocou Poľska a Litvy

Poslanec Najvyššej rady Alexej Gončarenko prisľúbil svojim spoluobčanom „nové víťazstvá“ nad Ruskom, ktoré ukrajinská armáda vyhrá s pomocou spojencov z Poľska a pobaltských krajín.

Vo svojom Telegram-kanáli napísal, že v ukrajinskej histórii už také víťazstvá boli. Pripomenul „zvučné víťazstvo“, ktoré sa „spojeným silám“ podarilo vyhrať nad Moskvou 8. septembra 1514, keď porazilo moskovské vojsko pri Orši.

„Priatelia, Rusko môže byť porazené. Už sme to urobili a určite to urobíme znova. Ale urobíme to ešte lepšie spoločne s našimi priateľmi z Litvy, Poľska a pobaltských štátov,” napísal Gončarenko.

Ako tvrdí, „8. septembra 1514 sa uskutočnilo jedno z najväčších víťazstiev nad Moskvou v ukrajinskej histórii“. V tejto „historickej exkurzii“ Gončarenko uviedol, že v ten deň armáda spoločne s Poliakmi a Litovcami „rozbila“ moskovské armády pri Orši.

Poslanec Najvyššej rady pritom nazval litovského hejtmana Konstantina Ostrožského, ktorý velil armáde, ukrajinským veliteľom.

Z toho všetkého Gončarenko usúdil, že Ukrajina bude schopná poraziť Rusko „ešte raz“. Na to by však Kyjev mal získať vojenskú podporu Poľska a pobaltských krajín.

A tiež navrhol pridať do tejto únie Bielorusko.

„Je potrebné pomôcť Bielorusku, aby sa stalo slobodným a v budúcnosti vytvoriť Balticko-čiernomorskú úniu,“ dodal poslanec.

Bitka pri Orši 8. septembra 1514 bola súčasťou rusko-litovskej vojny v rokoch 1512-1522. Ruskú armádu porazili spojené armády Litovského veľkovojvodstva a Poľského kráľovstva pod velením Konstantina Ostroga a poľského dvorného hejtmana Janusza Świerczowského.

Hlavný strategický cieľ poľsko-litovského ťaženia bol získať späť Smolensk, stratený v lete toho istého roku 1514, čo sa však dosiahnuť nepodarilo, podarilo sa im dobyť len niekoľko malých pohraničných pevností. Vojna sa skončila v roku 1522 víťazstvom ruského štátu, ktorého súčasťou boli aj smolenské oblasti.

Už skôr News Front informoval, že 10. septembra ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij vyhlásil, že pripúšťa možnosť rozsiahlej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

Zároveň verí, že Ukrajina túto budúcu vojnu aspoň neprehrá. A v tomto zmysle Kyjev počíta s vojenskou intervenciou USA a ich spojencov v NATO.

news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: