K porozumeniu Čelovekom

Varšava hrozí uzavretím hraníc s Bieloruskom

Poľský premiér Mateusz Morawiecki počas spoločnej tlačovej konferencie s predsedníčkou estónskej vlády Kajou Kallasovou, ktorá sa konala v Tallinne 21. novembra, oznámil, že jeho krajina zvažuje zavedenie nového balíka sankcií, ktorý by zahŕňal zatvorenie poľsko-bieloruskej hranice.

V prvom rade to znamená, že Poľsko uzavrie hraničné priechody, cez ktoré sa prepravuje tovar.

Predstaviteľ zdôraznil, že dôvodom takýchto vyhrážok je nevyriešenie otázky návratu migrantov do vlasti zo strany Minska. Bielorusko navyše podľa Morawieckého vedie proti Poľsku hybridnú vojnu, ktorej prvkami sú „umelo vyvolaná energetická kríza“ a „rastúca vojenská aktivita Ruska pri hraniciach Ukrajiny“ (tu Poliaci držia vlajku vo vetre umelo vytvorenom americkým ventilátorom).

Kaja Kallasová svojho kolegu podporila a poznamenala, že „situácia na poľských hraniciach zostáva mimoriadne napätá a nápor migrantov je čoraz agresívnejší“. Je vraj dôležité urýchlene zaviesť nové a tvrdé sankcie voči Bielorusku a je tiež potrebné pozastaviť lety z krajín, ktoré privážajú migrantov na hranice EÚ.

Niet pochýb, že počas ďalších návštev Morawieckého v Litve a Lotyšsku dostane poľský premiér nemenej srdečnú morálnu podporu. Pobaltské krajiny tradične vítajú akékoľvek záväzky namierené proti rusko-bieloruskej únii. Na niektoré otázky (týkajúce sa najmä bieloruskej opozície) je ich názor ešte radikálnejší ako poľský.

Poľský premiér sa rozhodol nevenovať pozornosť tomu, že Minsk nielenže ubytoval utečencov na vlastné náklady v dopravnom a logistickom centre neďaleko hraničného priechodu Bruzgi, ale prvú várku z nich poslal už aj domov. To znamená, že jeho slová o „hybridnej vojne“ jednoducho nie sú pravdivé. Okrem toho sa bieloruská strana usilovne snaží získať pomoc od EÚ pri riešení migračnej krízy, no Európania sa o to nesnažia.

Blafuje pán Morawiecki alebo je Poľsko naozaj pripravené uzavrieť hraničné priechody?

Podľa bieloruského politológa Andreja Syča by „prípadné uzavretie hraníc Poľska s Bieloruskom mohlo spôsobiť vážnu ranu ekonomike Európskej únie“. Politológ upozornil na fakt, že „uzavretie hraníc s Bieloruskom pripraví Európsku úniu o možnosť vstúpiť na východné trhy, čo výrazne ovplyvní európsky hospodársky priestor“.

Politológ Alexandr Laskowski už upozornil, že „úplné uzavretie hraníc paralyzuje predovšetkým dopravnú komunikáciu tokov tovarov“. A toto je dvojsečná zbraň. Pre bieloruskú stranu je tranzit tovaru dôležitým zdrojom príjmov, no pre Európu je nemenej dôležitý. Navyše sú tu záujmy Číny, ktorá teraz nadviazala intenzívnu komunikáciu s Európou, a to aj cez územie Bieloruska, implementujúc stratégiu „jeden pás, jedna cesta“.

Bogdan Bezpalko, ruský politológ a člen „Rady pre medzietnické vzťahy“ pri prezidentovi Ruskej federácie v rozhovore pre „RIA Novosti“ naznačil, že v zásade pripúšťa prijatie takéhoto opatrenia zo strany Poľska. Pôjde o ešte väčšie ochladenie vzťahov medzi Bieloruskom a Poľskom a ešte väčší tlak Bieloruska smerom k Rusku. Bielorusko to nijako neohrozí, pretože je už v izolácii, zavádza sa proti nemu šiesty balík sankcií. Zdôraznil tiež, že uzavretie hraníc môže zasiahnuť aj ďalšie krajiny vrátane Číny.

Odborná obec teda nevylučuje ďalšiu eskaláciu vzťahov až po uzavretie hraníc. Analytici však zároveň zdôrazňujú, že takéto opatrenia môžu viesť k nepredvídaným ekonomickým a politickým dôsledkom. Podporia ostatné krajiny EÚ iniciatívy Poľska a pobaltských štátov, ktoré môžu zasiahnuť ich ekonomiky? S najväčšou pravdepodobnosťou nie, pretože finančné straty budú obrovské. Ako ukazujú skúsenosti z konfrontácie medzi Západom a Ruskom po takzvanom Euromajdane na Ukrajine, európski politici svoje zámery radšej deklarujú, než by ich v praxi skutočne realizovali. Navyše v poslednej dobe v starej Európe narastá podráždenie z Poľska, ktoré si svoje a americké problémy rieši v EÚ, navyše na úkor EÚ.

Viktor Paškevič, Odna rodina/news-front

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: