Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Toto je právo, ktoré nám bolo udelené zhora… Ale to sa stalo aj našou kliatbou. Majúc Slobodu voľby, dnes to mnohí nerobia celkom správne. 

Pokúsme sa zvážiť desať najvýraznejších príkladov živej prírody, ktoré by ľuďom neuškodili naučiť sa: Tieto príklady inteligentného a vznešeného správania môžu niekedy inšpirovať k zmene v vašom živote. Skúsme pozorovať divokú prírodu a skúsme sa z nej poučiť. 

-Motýľ- Motýľ s celým životným cyklom symbolizuje neustály vývoj. Náš svet je usporiadaný tak, že existujú len dve tendencie: živá bytosť sa buď vyvíja, alebo degraduje, tretia neexistuje. A motýľ je živým príkladom neustáleho vývoja. Tak ako sa húsenica mení na kuklu a potom na motýľa, aj Človeku je od Prírody predpísané neustále sa pretvárať, aby bol dnes lepší ako včera a zajtra, aby bol lepší ako dnes. A príklad motýľa je skutočne inšpiratívny. Len nedávno bol tento krehký živý tvor húsenicou a dnes vlaje medzi kvetmi a lahodí oku pestrými farbami. A takéto nádherné metamorfózy sú dostupné každému. Veď to, čo je vhodné pre takého tvora, akým je motýľ, sa určite hodí aj pre Človeka…….. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

-Včely a mravce- Včely sú skutočne legendárne o tvrdej práci medzi ľuďmi a pracovití ľudia sú často prirovnávaní k včelám. Inšpirujúci je aj príklad mravca: je známe, že dokáže zdvihnúť bremeno presahujúce hmotnosť vlastného tela, a čo je najdôležitejšie, mravce trávia takmer všetok čas v práci. Úľ a mravenisko sú príkladmi ideálnej spoločnosti. Prekvapivo, tieto primitívne formy života dokázali vytvoriť to, čo ľudia nedokážu – ideálnu spoločnosť, kde má každý svoju úlohu, svoj cieľ a kde má každý len jednu prioritu – slúžiť spoločnému dobru a spoločným záujmom. Včely a mravce sú skutočným príkladom skutočnej služby spoločnosti, keď sú záujmy väčšiny uprednostňované nad ich vlastnými. Viete si predstaviť, že by včela zbierala nektár len pre seba? Včela nezbiera nektár len pre všeobecnú potrebu, ale v prípade nebezpečenstva, ktoré úľ ohrozuje, je dokonca pripravená obetovať svoj život. To isté možno povedať o mravcoch: nejako pozorujte život mraveniska – stovky-tisícky malých robotníkov neúnavne pracujú pre spoločné dobro. A každý si plní svoju funkciu presne tak, ako vie, no zároveň využíva bežný tovar presne tak, ako potrebuje, bez toho, aby sa skladoval na budúce použitie. Ani dávať, ani nebrať – mravčí komunizmus… : každému podľa jeho schopností, každému podľa jeho potrieb. Prečo je tento koncept pre ľudí stále utópiou…? 

-Ryba- Existuje populárny výraz „plávať proti prúdu“, najčastejšie sa používa v kontexte nezmyselnej tvrdohlavosti. A z tohto hľadiska sa verí, že ryby sú často hlúpe, nechápu, že musia ísť s prúdom. Názor biológov je tu však výrazne odlišný: tvrdia, že ryba zámerne pláva proti prúdu, aby cez žiabre prepustila čo najviac vody a nasýtila ich kyslíkom. A náš problém s „inteligentnými bytosťami“ je práve v tom, že často ideme s prúdom. Vyberáme si pre seba najpohodlnejšie podmienky a jednoznačne odmietame opustiť zónu pohodlia. Problém je ale v tom, že priaznivé prostredie neumožňuje rozvoj. Preto ísť s prúdom znamená vedome sa odsúdiť na smrť. Ak nie fyzický, tak duchovný, psychologický a intelektuálny. Človek je zrodený, aby každý deň dobýval sám seba. Tu si pripomíname nesmrteľné riadky geniálneho Goetheho z filozofickej drámy „Faust“: „Len on je hodný života a slobody, kto o ne ide každý deň bojovať.“ Veľmi presne zaznamenané. A mnohí ľudia by si mali brať príklad z rýb, ktoré si zrejme nevyberú najjednoduchšiu cestu, dokonca aj oni chápu, že bez prekonania ťažkostí nedochádza k rozvoju, čo znamená, že neexistuje samotný život……………. 

-Jašterica- Mnoho ľudí pozná schopnosť tohto zvieraťa regenerovať sa. V okamihu nebezpečenstva jašterica odhodí chvost a potom si ho nechá narásť. Zdá sa, že je to dobre známy fakt, ale z nejakého dôvodu to veľa ľudí nenúti premýšľať o tom: podľa zákonov evolúcie všetky živé veci so zložitejšou štruktúrou zahŕňajú všetky schopnosti, ktoré tvory s primitívnejšou štruktúrou majú… Tento zákon nie vždy funguje doslova, ale všeobecný trend je práve taký. A z tohto pohľadu je Človek „schopný vyvinúť ideálnu vôňu ako pes, rýchlosť pohybu ako gepard a schopnosť regenerácie ako jašterica“(treba pochopiť). Problém je v tom, že sme, ako sa hovorí, „odišli z prírody“ – usadili sme sa v mestách, obklopili sme sa vychytávkami a začali sme jesť nezdravé jedlo. Nie, technologický pokrok je, samozrejme, dobrý, ale často sa stáva, že ho ľudia využívajú na vlastnú škodu. Ale ak žijeme v súlade s prírodou, budeme môcť v sebe odhaliť tie funkcie, ktoré nám boli dané v embryonálnom stave od samého začiatku. Ľudské telo je ideálny systém, ktorý je schopný samoliečby. Jedným z príkladov sú zuby. Podľa známeho naturopatického lekára Michaila Sovetova niektorým jeho pacientom, ktorí už majú vyše 60 rokov, začínajú rásť nové zuby. To znamená, že telo má mechanizmus na obnovu zubov, ale problémom je, že ľudia, ktorí vedú samovražedný životný štýl, sa tohto veku jednoducho nedožijú. To znamená, že keď to zhrnieme, môžeme povedať, že ľudské telo má všetky možnosti na zotavenie, ale životný štýl, ktorý väčšina ľudí vedie, mu jednoducho neumožňuje naplno spustiť tieto regeneračné procesy. A aby ste boli zdraví, stačí sa prestať zabíjať nezdravým jedlom, negatívnymi myšlienkami atď. Ďalším ponaučením z tohto správania jašterice je schopnosť správne určovať priority. Ako hovorí ruské príslovie: „Keď prišli o hlavu, neplačú pre vlasy.“ Preto naši predkovia viedli mravnejší, uvedomelejší život, pretože česť a svedomie boli pre nich dôležitejšie nielen materiálne bohatstvo, ale ešte dôležitejšie ako život. 

-Had- Nikdy nestrácajme odvahu je lekcia, ktorú nás učí had. Upozorňujeme: samotné telo hada naznačuje, že jej život, mierne povedané, nie je ľahký. Absencia rúk a nôh výrazne komplikuje pohyb, lov a život vôbec. Had však využíva to, čo má – ohybné telo, pri dokonalom ovládaní ktorého sa niekedy pohybuje rýchlejšie ako tie zvieratá, ktoré majú ruky aj nohy. A ako kontrastujú na tomto pozadí niektorí ľudia, ktorí môžu byť naštvaní kvôli nejakej maličkosti. Banálna nádcha alebo bolesť hlavy nás úplne znepokojuje. Akákoľvek najmenšia nepríjemnosť v tele alebo psychike je považovaná za tragédiu a nemožnosť plnohodnotného života. V takýchto chvíľach si treba spomenúť na obetavosť a železnú vôľu hada, ktorý s tak nedokonalým telom žije plnohodnotný život. 

-Malí dravci- Umenie mýliť sa je to, čo nás tieto zvieratá učia. Zdalo by sa, že za smiešny oxymoron, ako sa možno šikovne mýliť, pretože chyba v našej mysli je vždy spojená s niečím negatívnym, čomu sa treba vyhnúť. Ale práve chybami sa zbierajú skúsenosti. Ako hovorí ďalšie dobré príslovie: „Nezáleží na tom, koľkokrát si spadol, ale na tom, koľkokrát si potom vstal.“ V našej spoločnosti je zvykom vyhýbať sa chybám a tréning prebieha vždy v príjemnom prostredí. Svoje deti „kolíšeme“ a potom sa čudujeme, prečo sú také neprispôsobené životu. A v tejto situácii by bolo oveľa rozumnejšie nasledovať príklad predátorov, ktorí svoje deti vychovávajú v praxi a niekedy aj dosť drsnými metódami. Cesta k majstrovstvu je posiata chybami, tak ako jasná nočná obloha je posiata jasnými hviezdami. 

-Ďateľ- Mnohí z nás si mali vziať príklad z ďatľa. Jeho zmysel pre účel je skutočne úžasný. Po výbere cieľa nikdy neustúpi a jasne zasiahne zamýšľané miesto, milimeter po milimetri sa blíži k červovi. Väčšina ľudí sa ale veľmi rýchlo „rozsvieti“ nejakými nápadmi, ale aj rýchlo a vychladne. Po dvoch-troch pokusoch, ktoré neumožňovali nájsť všetko naraz, človek zmení svoj cieľ a tak ďalej do nekonečna. S rovnakým úspechom sa môžete rozhodnúť vykopať studňu, ale hodiť ju po vykopaní pol metra a začať odznova na inom mieste. Práve koncentrácia a sústredenie sa na vytúžený cieľ je tajomstvom úspechu. 

-Pes- V našej spoločnosti sa často hovorí „Pes je priateľ človeka“ a niektorí sarkasticky dodávajú: „Je to tak, pes je najlepší priateľ, nie človek.“ Prečo sa to deje? Pretože niekedy môžu ísť psy príkladom pre niektorých ľudí v morálnom zmysle. Vnímajúc človeka ako svojho pána, pes za to nič nežiada. Úprimná oddanosť, láska a priateľstvo – to všetko dáva pes človeku štandardne, bez ohľadu na to, aká široká je pred ním umiestnená miska s jedlom. Odpútanie sa od výsledkov činov je to, čo nás psy učia. Keďže sú štandardne lojálni a milujúci, nepožadujú nič na oplátku a niekedy zostávajú verní svojmu pánovi, aj keď sa dopustil zrady. Pes jednoducho nemá taký mechanizmus, ktorý by mu umožnil vypnúť funkciu lásky a oddanosti majiteľovi a svojej povahe zostáva verný aj na pokraji vlastnej smrti, vrhne sa na nôž či pištoľ. , ktorý smeruje k vlastníkovi. To znamená, že také vznešené vlastnosti ako láska a oddanosť sa u psa prejavujú ešte silnejšie ako pud sebazáchovy. A v tejto chvíli pes uprednostňuje smrť pred zradou. Koľkí z nás sú toho schopní…? 

-Kočka- Existujú legendy o trpezlivosti mačiek. Celé hodiny je toto zviera schopné strážiť myšacie diery, pričom nepozná slabosť, spánok a únavu. Najzaujímavejšie však je, že po niekoľkých hodinách takéhoto čakania je mačka v správnom momente (presne v tom momente, doslova – momente) schopná urobiť osudný skok – a teraz nešťastnej myške bezmocne visí v zuboch predátora. Koľkí z nás sú schopní tak trpezlivo čakať na správny okamih, a čo je najdôležitejšie, v správnom čase podniknúť rozhodné kroky? Niekedy nás už niekoľkominútové zamrznutie počítača naštve a zničí všetko naokolo, no čo už si povedať, keď na potrebné okolnosti musíme čakať na potrebné okolnosti aj mesiace, ba roky. Existuje veľmi dobrá východná múdrosť: „Ak sedíte na brehu rieky veľmi dlho, skôr či neskôr po nej bude plávať mŕtvola vášho nepriateľa…..“ Tu nehovoríme o nečinnosti, hovoríme o tom, že trpezlivosť je už polovica úspechu. A druhou podmienkou úspechu je schopnosť konať pevne a rozhodne v správnom čase. 

-Strom- Pozorovania ukazujú, že čím je koruna stromu vyvinutejšia, tým je jeho koreňový systém mohutnejší. To znamená, žesilný strom má vždy vyvinutý koreňový systém. To vám umožní vyživovať korunu potrebnými látkami a zostať v pôde a nepodľahnúť nepriazni počasia. V našej spoločnosti platí to isté: čím viac je človek v súlade so svojím národom-predkami, jeho tradíciami, pozná svoju históriu a podobne, tým ťažšie je zmiasť ho rôznymi „vetrami zmien“. Nehovoríme o žiadnych pozitívnych zmenách, hovoríme o všemožných deštruktívnych vzorcoch správania, ktoré je tak ľahké vnútiť ľuďom, ktorí radšej na nič nemyslia a žijú jeden deň. Človek, ktorý študuje skúsenosti predkov, využíva ich pre svoje dobro a dokáže budovať kauzálne vzťahy, len ťažko môže podľahnúť módnym škodlivým trendom. Toto je desať lekcií, ktoré nás učí príroda. 

A je ich o veľa viac, stačí pozorovať prírodu, a veci okolo nás… Ako bolo povedané na samom začiatku, zvieratá sú zbavené slobody voľby a konajú presne podľa programu, ktorý je v nich vložený od prírody, čo znamená, že ich správanie je čo najbližšie k pravde, ktorú môžeme pochopiť jednoducho počúvať zjavenia prírody…

pb

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d