Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Grandiózne infraštruktúrne projekty ovládnu Spojené štáty aj Slovensko. Ich úspech je ale neistý

Keď sa Bill Clinton stal americkým prezidentom, vyhlásil, že éra veľkej vlády sa skončila. Svojou politikou znížil vládny dlh z úrovne 50 percent na 34 percent HDP.

Prešlo 25 rokov a americký dlh sa dostal nad 130 percent HDP, čo zďaleka nie je konečné číslo. Len týždne po tom, ako bol schválený obrovský takmer dvojbiliónový fiškálny stimul, nový americký prezident navrhuje investičný plán v objeme ďalších troch biliónov dolárov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Potreba investícií je veľká

Pôjde o najväčší investičný plán za generácie, podobný Roosveltovej Novej dohode z 30. rokov či Johnsonovej Veľkej spoločnosti zo 60. rokov minulého storočia. Stovky miliárd dolárov sa počas ôsmich rokov investujú do ciest, potrubí, mostov či nabíjačiek pre elektrické autá.

Kým v roku 1996 bol vládny deficit hlavnou obavou Američanov, v súčasnosti vysoký dlh krajiny netrápi takmer nikoho. Iba tri percentá Američanov považujú vládny dlh za pálčivý problém, ukazujú prieskumy Gallupovho ústavu. Jednoducho, dlh nie je témou ani napriek tomu, že je trojnásobne vyšší ako bol pred 25 rokmi.

Joe Biden vo svojom inauguračnom prejave dlh nespomenul ani raz. Nízke úrokové sadzby spôsobujú, že jeho negatívne vnímanie sa zmierňuje. Naopak, potreba vysokých vládnych výdavkov v čase covidu je značná.

Vysoké výdavky podporuje aj skutočnosť, že federálne infraštruktúrne investície sú najnižšie za šesť dekád. Verejné investície v bohatých krajinách poklesli z úrovne 2,4 percenta HDP v 90. rokoch na menej ako dve percentá. Je to najnižšia úroveň v histórii, tvrdí Medzinárodný menový fond.

Súkromné a verejné investície dlhodobo stagnujú na úrovni 3 – 4 percent HDP, čo je príliš málo na to, aby sa vôbec obnovovala starnúca infraštruktúra. Infraštruktúrne výdavky preto majú v časoch nízkych úrokových sadzieb opodstatnenie. Skúsenosti s nimi však nie sú príliš pozitívne.

Problém vládnych projektov

Economist uvádza ako príklad výstavbu metra v Cincinnati, kde sa dekády budoval projekt, z ktorého nakoniec ostali iba nevyužité tunely. Takýchto príkladov je mnoho po celom svete.

Autor: Roland Ižip

Zdroj: https://www.trend.sk/

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d