VIDEO: Nesedí tu nič a slovenská verejnosť musí vidieť, že za súčasná stav na Slovensku aj za 14-tisíc obetí covidu zodpovedá táto vládna koalícia, vyhlásil Fico

Predseda strany Smer-SD a bývalý trojnásobný premiér Robert Fico zdôraznil, že Hegero-Matovičova vláda v príprave na tretiu vlnu totálne zlyhala. 

Na štvrtkovej tlačovej konferencii poslaneckého klubu strany strany Smer-SD informoval jej predseda Robert Fico o troch mimoriadne dôležitých krokoch, ku ktorým by jeho strana v aktuálnej situácií okamžite pristúpila, keby bola vo vláde.
 
Predstavitelia poslaneckého klubu na štvrtkovej tlačovej besede formulovali základné politické východiská. Podpredseda strany Juraj Blanár v stredu v Národnej rade SR žiadal predsedu vlády, aby prišiel na rokovanie parlamentu a predniesol poslancom základné informácie o tom, čo sa má diať na rokovaní vlády, ktoré súviselo s rozhodovaním o sprísnení protipandemických opatrení Poslanci koalície však tento návrh odmietli. Podľa predsedu strany Roberta Fica by mala národná rada vypustiť všetky návrhy zákonov, ktoré nesúvisia s rozpočtom na rok 2022 a tiež všetky návrhy, ktoré nesúvisia s bojom proti pandémii a mala by sa zaoberať mimoriadne vážnou situáciou, ktorú na Slovensku máme.

„Odmietanie vládnych poslancov je spojené s tým, že sú si vedomí, že nemajú čo ponúknuť. Sme svedkami nemohúcnosti vlády rok a pol, ale táto nemohúcnosť vychádza na povrch v posledných mesiacoch. Podrobne si preštudujte všetky verejné vyjadrenia, ktoré mal predseda vlády Heger a minister zdravotníctva počas letných mesiacov, dokonca tieto vyjadrenia mali ešte v septembri a začiatkom októbra. Súčasne obidvaja vyhlasovali, že vláda Slovenskej republiky je perfektne pripravená na tretiu vlnu, že nebude v žiadnom prípade potrebné uvažovať o nejakom lockdowne, že nebude potrebné uvažovať o  prijímaní obmedzujúcich opatrení a rozhodnutí. Buď klamali alebo netušili, o čom v danej situácii hovoria,“ vyhlásil predseda Smeru-SD.

Zároveňo požiadal médiá, aby konfrontovali tieto vyjadrenia s realitou. Podľa neho treba ukázať vyjadrenia z leta a súčasne realitu z dnešného dňa a ak niekto tvrdil, že nebude treba núdzový stav, treba ukázať, aké vyhlášky boli prijaté Úradom verejného zdravotníctva s účinnosťou od 22. novembra a aké rozhodnutia sa pripravujú dnes na vláde.

„Nesedí tu nič a slovenská verejnosť musí vidieť, že za to, v akom stave sa nachádza Slovensko 24. novembra, za tých 14 tisíc obetí covidu, zodpovedá na 100% táto vládna koalícia,“ povedal predseda strany Smer-SD. 

Fico priznal, že bolo veľkým prekvapením, keď terajší minister zdravotníctva Lengvarský prijal nomináciu na ministra z pozície riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Pripomenul mu tiež, do akého obrazu ho dostávajú jeho kolegovia vo vláde.

„Je smiešne a ponižujúce, ako sa k nemu správa bývalý predseda vlády a súčasný minister financií Matovič. Veď za jeho éry došlo k výmene ministra zdravotníctva. Z hľadiska ľudskej dôstojnosti a takého normálneho postavenia chlapa by som odmietol tieto psychiatrické výlevy Matoviča na moju adresu a hodil by som mu ako predsedovi strany funkciu ministra zdravotníctva do ksichtu, pretože Matovič robí z ministra zdravotníctva obyčajnú politickú handru. Po druhé vidieť na ministrovi zdravotníctva, že sa nevie pohnúť z miesta, pretože nemá politickú podporu a môže povedať čokoľvek, pokiaľ sa Matovič dobre na to nevyspí, z hľadiska politickej strany, tak nič nie je. A vrcholom všetkého je to, ak nejaká hovorkyňa vám bráni na tlačovej konferencii čokoľvek povedať a ťahá vás ako trojročné dieťa z tlačovej konferencie, aby náhodou minister  zdravotníctva niečo nepovedal,“ doplnil bývalý premiér.


Podľa jeho názoru by mal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) ľudsky zvážiť svoju funkciu a dať priestor na to, aby koalícia začala uvažovať o tom, koho postaví na tento post. 

Uviedol, čo by v danej situácii robil Smer-SD, keby bol vo vláde a mal by hľadať nového ministra zdravotníctva, ktorý by v prvom rade musel byť tvrdý manažér.

„Prvá úloha, pán minister, musíš do siedmich dní predložiť plán stabilizácie lekárov a zdravotných sestier a tu máš balík peňazí, ktoré môžeš na tento účel použiť. Do siedmych dní musíš predložiť plán využitia existujúcej zdravotnej techniky a plán prípravy zdravotníkov na využívanie tejto zdravotnej techniky, pretože to je škandál, ak niekde v skladoch sa povaľujú stovky pľúcnych ventilácii a súčasne komunikujeme vo vzťahu k verejnosti, že sa nám všetky kapacity minuli. A samozrejme musel by predložiť tretí plán, a to je plán okamžitej komunikácie a práce s ľuďmi, ktorí sú pozitívne testovaní.“

“Pokiaľ ide o boj proti pandémii, najzodpovednejší je minister zdravotníctva, nad ním je politicky zodpovednejší už len predseda vlády,” skonštatoval Fico na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente. Považuje za smiešne a ponižujúce, ako sa k Lengvarskému správa Matovič, ktorý robí z ministra “obyčajnú politickú handru”.

“Na ministrovi vidieť, že sa nevie pohnúť z miesta, nemá politickú podporu, ak sa Matovič dobre nevyspí, nič nie je. Minister zdravotníctva by mal hodiť uterák do ringu a mal by dať priestor na to, aby koalícia začala uvažovať, koho nominuje na tento post,” vyhlásil Fico.

Robert Fico prízvukoval, že je potrebné, aby vláda došla do parlamentu a povedala poslancom, čo sa ide diať. Je totiž úplný výsmech, ak sa vládni poslanci dozvedia až z médií o tom, čo ide robiť ich vláda, pričom diskusia v parlamente môže viesť aj k dobrým návrhom. 

Pokiaľ ide o deficit a verejný dlh, Smer-SD podporí rozumné navýšenie deficitu a verejného dlhu za predpokladu, že tieto zdroje budú použité na boj proti pandémii. Rovnako vie podporiť ústavné a konštruktívne riešenia boja proti pandémii.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby svojimi vyjadreniami neprispievala k eskalácii napätia v spoločnosti. Tá totiž včera na tlačovej konferencii vynadala ľuďom, povedala, aby ľudia netliachali, aby nešírili bludy. A to v situácii, kedy je viac ako potrebný sociálny zmier.

„Za absolútne nedôstojné považujeme, že keď v situácii, kedy musíme riešiť zdravotnícku krízu, kedy musíme riešiť nedostatok sestier a lekárov, pani prezidentka je niekde na trhovisku v Komárne, v tejto situácii, kedy je Slovensko dva milimetre od úplného kolapsu. Za daných okolností je urážkou a výsmechom slovenského obyvateľstva, pokiaľ líder koalície Igor Matovič zároveň ohlasuje verejnosti, že ak budeme dobrí, tak ku krčahu s vodou v reštauráciách dostaneme aj limetku. Toto bolo jeho vyhlásenie v situácii, kedy umierajú ľudia,“ vyhlásil Blaha.

Uviedol, že svoj diel zodpovednosti nesie aj prezidentka, ktorá ešte 3. októbra v diskusnej relácii (RTVS, o 5 min. 12) upokojila verejnosť, keď povedala, že stav pripravenosti nemocníc na tretiu vlnu je lepší, než v prípade druhej vlny, kedy išlo o zjavnú lož. A túto opakovala, napriek tomu, že musela mať informácie o tom, že chýbajú sestričky, že chýbajú lekári, že nemáme prístroje a budú umierať ľudia.

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube / InfoVojna

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov