K porozumeniu Čelovekom

Vojtovské minerálne pramene

Túto prírodnú zaujímavosť pomenovali podľa miesta výskytu. Všetky pramene sa nachádzajú na severnom svahu Vojtovského kopca, ktorý uzatvára z južnej strany hranicu Čadce nad údolím nazývaným Rieka. Trasa k prameňom je dobre značená.Prvý prameň – Vajcovka je neďaleko (asi štvrť hodiny chôdze) od konečnej autobusovej zastávky MHD smer Vojty.

Doteraz ho nevyhlásili za chránený, ale je v dobrej opatere. Dostať sa k nemu dá po približne 300 metroch po ceste smerom k lesu, kde sa nachádza lávka ponad potok. Po nej treba prejsť približne 200 metrov do lesa, kade vedie chodník k studničke.


Hlavný vojtovský minerálny prameň, nazývaný aj „slaná voda“, je druhý v poradí, ale len podľa vzdialenosti od východiska z osady Vojty. Nachádza sa v údolí potoka Rieka, asi 1,2 kilometra od konečnej autobusovej zastávky MHD smerom na Vojty. Od roku 1973 je vyhlásený za prírodnú pamiatku. Je to prírodný prameň sódno-uhličitanovej vody. Z prameňa pravidelne prebubláva metán. Podľa odborníkov jeho vysoká čistota poukazuje na hĺbkovú súvislosť s uhoľnými ložiskami. Na povrch sa dostáva systémom zlomov, pričom vytláča i minerálnu vodu. Prameň je upravený, okrem striešky nad ním sú vedľa aj štyri lavičky upravené do štvorca vnútri s ohniskom, poskytujúce posedenie v príjemnom prostredí.


Neďaleko na stĺpiku je aj informácia o prameni. Vedie k nemu cesta smerom vpravo do lesa, stále po pravej strane (smerom od prameňa) spomenutého potoka v blízkosti domov na hornom konci osady. Za povšimnutie stojí pohľad do studničky prameňa, na ktorom vidno, že z vody vybubláva plyn – metán. Tretí prameň na Vojtovskom vrchu je najmenej známy. Tiež ide o vajcovku.

Záujem dostať sa k nemu môžu mať len hľadači kuriozít. Kto sa rozhodne nájsť ho, mal by sa vydať od vyššie spomenutého prameňa „slanej vody“ rovno hore do vrchu po lesnom chodníku. Asi po štvrť hodine ústi do pľacu U Burdy, kde už nežije žiaden pôvodný obyvateľ, zato sú tam pekne chalupársky upravené drevenice. Od pľacu treba prejsť vľavo lesnou cestou až k pľacu U Repáka, asi 200 metrov od neho v toku najbližšieho (Repáckeho) potoka vyviera z kamenného podložia v jeho toku tretí prameň Vajcovka. Prameň je upravený, ktosi ho v minulosti pekne obmuroval kameňmi.


Výver minerálnej vody – vajcovky sa nachádza aj v Horelici nad osadou U Klimka pri chodníku, ktorý vedie po ľavej strane Klimkovho potoka. Výver sa nachádza asi 300 metrov od viaduktu do tunela.

slovakia.travel

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: