K porozumeniu Čelovekom

Vraj takto to je – odtiaľto to nevyzerá dobre

Musím vopred varovať, že to je článok napísaný intelektuálom – Alistair Crooke, na  The AltWorld. Ťažko sa prekladal.

Yves Smith, keď písala pre vážený ekonomický blog Naked Capitalism – Nahý Kapitalizmus, nadväzuje na tzv. Hopkinsovo proroctvo. Ona tam píše:

Ako začínam vysvetľovať prácu Hopkinsa mojím (čo ešte zostali) dobre vzdelaným  liberálnym priateľom a susedom [v New Yorku], stále znova a znova ma šokuje, že sú úplne kľudne nevšímaví k veci, ktorá mi je zlovestne jasná: nástup cenzúry v USA — cenzúra liberálmi! …“Pozrite”, [napísal Hopkins v roku 2017, čo bol prvý rok Trumpovho Prezidentstva] “Viem, čo si pravdepodobne myslíte. Ale nie je to, že by liberálom v skutočnosti nezáležalo na fundamentálnych liberálnych hodnotách, ako sloboda tlače a prejavu – a také veci. Vec je v tom, že oni zúfalo potrebujú, aby si  Demokrati vzali späť House a Senát (t.j. vyhrali voľby) budúci rok, aby oni mohli pokračovať v impeachmente Trumpa …“Pointa celej tejto propagandy [zvlášť tej okolo  Ruského hackingu] je delegitimizovanie Donalda Trumpa,” “a aby sa profylakticky znova potvrdil monopol neoliberálnych vládnúcich tried na moc, ‘realitu,’ a ‘pravdu.’

V praxi, tá historka že ‘Rusko ukradlo voľby pre Trumpa’ bola dvojsečná zbraň – v orig. „kameň hodený na dvoch rôznych vtákov“: Jeden bol Trump; ale ten druhý bol hodený smerom na Putina. Prečo? No, v oligarchickom kapitalizme, jeho obrovské bohatstvo je zároveň kovadlinou, aj kladivom, na ktorých sa falšujú západné historky z oblasti politickej ‘reality’ . Oni ‘ukujú – beat out’  každú postupnú ‘realitu’. Nie je to tak v Rusku a v Číne. Tam sila politických vodcov tromfuje machinácie oligarchov (oni smerujú k cieľu). Nebolo to tak stále. Kozmopolitickí oligarchovia sa dostali o vlások od doslova ukradnutia Ruska pod Jeľcinom; ale potom do obrazu vstúpil Putin – a celé to pokazil. Tí oligarchovia sú ešte stále extrémne naštvaní.

Avšak Hopkinsova hlavná téma je Vojna proti Populizmu (téma, ktorá tak absorbovala tie Euro-elity na summite ich Rady (Council summit). Pýta sa: Takže ako, a prečo, ten nekontrolovaný globálny kapitalizmus rezultoval do tejto Vojny proti Populizmu? “Ten problém je [odpovedá si] … no, ten problém … sú ľudia”.

Hopkins píše, v knihe The Last Days of the Trumpian Reich: “Nie tí bohatí a mocní ľudia ako oni sami [sú tým problémom], alebo tí ľudia, ktorých potrebujú aby ˇďalej pracovali, konzumovali, a  obsluhovali úroky na svojich pôžičkách, ale.… viete, všetci tí ostatní ľudia. Nevzdelaní, nie-woke (akože neprebudení), ľudia pracujúcej triedy. Ozbrojení (Gun-toting), fanaticky religiózni ľudia. Rasistickí, konšpiračne-teoretizujúci ľudia. Odsúdeniahodní ľudia (deplorables). Populistickí ľudia”.

“Ľudia, ktorých už oni nepotrebujú. Títo ľudia boli v poslednom čase problémom. Nielenže sú pre systém záťažou, ale aj aktívne zasahovali do neho, hlasovali pre  Brexit, volili Donalda Trumpa, odmietali opustiť svoje tradičné hodnoty a zastaralé  idey (napr. národnú suverenitu, slobodu prejavu, a biológiu cicavcov) a nastúpiť na palubu globálnej kapitalistickej ideológie – a aj celkove boli náramne otravní (a real pain in the ass).”

Tu časť vynechávam.

Demokrati znovuobjavili seba ako stranu Liberálnych, Kreatívnych, Profesionálnych príslušníkov Triedy Manažérov ( Managerial Class): Strana mandátnej meritokracie, a nadovšetko, víťazov. Takže, áno, akosi samozrejme, Demokrati sa postupne naučili byť otvorene nepriateľskí voči „working-class “deplorables”“, ako ich Hillary Clinton oficiálne nazvala, aby ich vnímali ako „a real pain in the ass“,”  – viď vyššie – píše  Hopkins.

A tí deplorables sú ozajstná záťaž pre globálny kapitalistický systém. (Väčšina chce zdravotnú starostlivosť zadarmo, dokelu – for Pete’s sake!) Plno z nich volilo socialistu Bernie Sandersa, a, oveľa, oveľa horšie, dokonca viac z nich volilo “bieleho-supremacistu bieleho-nacionalistu fašistického diktátora Nazi-Hitlera” (ako povedal Glenn Greenwald!), t.j. Trumpa. Oni naozaj sú – to podstatné tu –  porazení s veľkým P.

“Tí liberáli, bien pensants (dobre mysliaci ) — vyhrávajúci , t. j. — tí čo čítajú The New York Times a The Washington Post a počúvajú NPR a pozerajú MSNBC a CNN, ktorí chodili do dobrej strednej školy – good colleges  – a dostali všelijaké profesionálne ocenenia, sú určite dostatočne dobre informovaní, aby vedeli, že budúcnosť je len o globálnom kapitalizme. A oni vedia že, ak hrajú podľa pravidiel,  globálny kapitalizmus má pre nich miesto. A navyše, oni vedia (alebo vedia na to ľahko prísť), že globálny kapitalizmus nemá mieto pre v živote prehrávajúcich. Ale to je vlastne len ako mať tvrdú stolicu, nie?”

Takže, keď bol v Davose odhalený ten Re-set– to ‘Nové Normálne – New Normal’ –  milióny ľudí už žili v realite, v ktorej na faktoch už vôbec nezáležalokde veci ktoré sa nikdy nestali sa oficiálne – stali. A iné veci, ktoré sa zrejme stali sa nikdy nestali: teda, nie oficiálne, to jest – boli to len “extrémne-pravicové” konšpiračné teórie“fake news,” alebo “dezinformácie,” alebo hocičo – napriek tomu, že ľudia vedeli, že neboli.

Ako teda by Davos navrhol vtesnať ľudstvo do tohto ‘nového normálneho’? No, snáď ten človek z Davosu chce ísť smerom opačným voči epistemologickej čistote? Čo znamená, že sa pokúsi vytvoriť množstvo protikladných skutočností – realities, nie iba protikladných ideológií, ale skutočné vzájomne sa vylučujúce reality, ktoré by nemohli súčasne existovať … z čoho by mohli ľudia začať naozaj panikáriť (which would still freak people out pretty badly). Z toho by sa mohla stať tá mentálna ‘čistá stránka papiera’ na ktorú by sa dali písať tie úmyselne nestabilné – fluid – reality toho kozmopolitanistického pohlavia, a samo-definujúce sa identity.

Ten oligarchický Vyvolený sa teraz pokúša ‘unvalue – znehodnotiť’ všetky zostávajúce národné hodnoty, rozbiť národnú súdržnosť – pretože jeho logickým cieľom nie je vytvoriť novú ideológiu (tú nepotrebuje). Ale, skôr, nasadiť jediný, globálny,  merkantilistický poriadok cez, prvá vec, speňaženie – monetisation – každej možnej  ‘veci’, a potom jej ‘kapitalizáciou’ do čerstvých finančných ‘aktív – assets’.

Samozrejme, dokonca aj ten Re-set potrebuje svoju ‘historku – narrative’. Ale podstata tu ohľadne historky – akákoľvek historka Establishmentu (napríklad z BBC “Reality Check” sekcie) – má vytvoriť nejakú Maginotovu líniu, obrannú ideologickú hranicu medzi ‘pravdou – the truth’ ako je definovaná vládnúcou triedou, a tou akoukoľvek inou ‘pravdou’, ktorá protirečí ich historke.

Tie mandátne ‘manažérske triedy’ (také čo riadia Brusel), vedia, že ich úspech je z veľkej časti umožnený ich nadšením pre oficiálne historky. A ich kolektívna nádej je, že správna ‘ historka’ im poskytne trvalý bezpečný priestor. Ne jednej strane  Maginotovej Línie je teda ‘normálna’ spoločnosť, zárobkové zamestnanie, a s kariérnym postupom a všetkými ostatnými podstatnými benefitmi zo spolupráce s vládnúcimi triedami. Za Maginotovou Líniou je bieda, neistota, sociálna a profesionálna stigmatizácia, a rôzne ďalšie formy utrpenia a diskriminácie.

“Na ktorej strane steny chcete byť? Každý deň, nespočetným spôsobmi, sa každého z nás pýtajú, a my musíme odpovedať na tú otázku. Prispôsobte sa, a vo vnútri je pre vás miesto. Odmietnite, a …O.K., veľa šťastia tam vonku.”

Takže ako bude vyzerať ‘Conquest of Absolutely Everything – Získanie Absolútne Všetkého’ oligarchiou? Svet atomizovaných spotrebiteľov, zbavených sojich práv, a aj akýchkoľvek príslušností (allegiances) ku rodine, klanu, národu, viery, alebo dokonca akéhokoľvek zmysluplného kultúrneho porozumenia.

Avšak, ten globalistický svet, pre tých pár, ktorí zamýšľajú stať sa v ňom obrovsky bohatými, je stále chápaný ako skutočný roh hojnosti nespočetných materiálnych uspokojení. Zázračný koberec, ktorý by naozaj neradi opustili. A predsa, obavy rastú, dokonca aj medzi bilionármi. Svet križuje (plavebný termín) v nových neistých smeroch. Vhodiť teraz všetko čo máš s ‘pánmi sveta – masters of the universe’ sa môže na konci ukázať že bolo len prchavou chimérou. 

Pre ‘tých mnohých’, na druhej strane, ten „tech a robotický Re-set, proklamovaný tou  Davos skupinou, bude miestom glorifikovaného otroctva, životom v púšťach sociálnej izolácie. V tom rozsahu ako niektorí spomedzi ‘tých mnohých’ mali možnosť vidieť čo taký tech Re-set má pre nich nachystané, nepozdáva sa im. Zaváňa totalitarianizmom, tech-feudalizmom – a už sa mu niektorí začali stavať proti. Stali sa tým z nich … ‘populisti’. Čo teda znamená, stali sa obrovským problémom pre svojich pánov (masters). Takže sa nemožno čudovať, že ten summit Rady EU bol taký ostrý a rozrušený.

Ivan Hečko

Slovanské Noviny

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: