Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Škorica je všeobecne známa ako zdraviu prospešné korenie na pečenie, ale aj v organickej záhrade však môže poskytnúť skutočné výhody. Škoricu ľahko nájdete v takmer v každom obchode s potravinami. Aj keď to nie je najlacnejšie korenie, nie je to ani najdrahší produkt pre záhradníkov, v porovnaní s preparátmi, ako sú prostriedky na zakorenenie sadeníc.

Škorica podporuje zakoreňovanie

Škorica je prírodnou náhradou za stimulátory zakoreňovania odrezkov. A ako už bolo spomenuté vyššie, je aj lacnejšia. Pri aplikácii na stonku rastliny pri výsadbe odrezku bude škoricový prášok stimulovať vývoj koreňov takmer u všetkých druhov rastlín, ktoré takto množíte a stačí ho naniesť iba raz.

Ako to urobiť? Na papierový obrúsok rovnomerne vysypte lyžicu škorice tak, aby sa prášok rovnomerne rozložil. Koniec odrezku navlhčite a potom zabaľte do škoricového obrúska. Odrezky zasaďte do kvetináča so zeminou a starajte sa ako obvykle. Zakorenenie spravidla prebehne rýchlejšie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Škorica ako fungicíd

Ak sa škorica použije na odrezok rastlín, bude slúžiť aj ako profylaktický prostriedok proti plesňovým chorobám, ktoré pri prenose do substrátu často napádajú sadenice.

Ak sa zo sezóny na sezónu stretávate s pôdnymi plesňovými chorobami, potom má zmysel pred výsadbou usporiadať na záhone „škoricovú sprchu“ vrátane sadeníc. Dve polievkové lyžice prášku rozpustite v nádobe s dvoma pohármi horúcej vody, dobre premiešajte a nechajte cez noc lúhovať. Potom roztok preceďte cez kúsok tenkej látky alebo cez kávový filter, nalejte do rozprašovača a tesne pred výsadbou postriekajte pôdu.

Po každoročnom reze možno škoricový prášok aplikovať aj na cenné ovocné stromy a kry, aby sa zabránilo prenikaniu patogénnych húb cez čerstvú ranu. Podobná aplikácia sa odporúča aj pri štepení záhradných stromov alebo ruží: vrúble ponorte do prášku.

Prostriedok proti mravcom a hubám

Väčšina škodcov na záhrade vrátane mravcov nemá rada škoricu. V záhrade môžu mravce výrazne znepríjemniť záhradníkovi život. Rozložia si svoje príbytky na hriadkach, v skleníkoch a navštevujú domy.

Škorica pomáha odpudzovať mravce a iných malých hmyzích škodcov vytvorením ochrannej bariéry, ktorú radšej obchádzajú. Stačí použiť škoricu ako obrubník, ktorý môže spôsobovať mravcom problém.

Tento prípravok môžete použiť vo vnútri aj mimo domu. Najefektívnejším spôsobom v interiéri je nájsť vstupný bod pre mravce a potom ho posypať tenkou vrstvou škoricového prášku. Takáto bariéra mravce nezabije, ale zabráni im vo vstupe do interiéru.

V skleníku proti roztočom, moliciam a iným bežným škodcom nanášajte prášok na pôdu okolo zraniteľných rastlín.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d