Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruský a americký prezident Vladimir Putin a Joe Biden v telefonickom rozhovore potvrdili, že nadchádzajúce rozhovory o bezpečnosti budú zahŕňať oblasti, v ktorých možno dosiahnuť výrazný pokrok, ako aj oblasti, v ktorých dohoda nemusí byť možná.

Vysoký predstaviteľ washingtonskej administratívy to oznámil novinárom 30. decembra na osobitnom brífingu venovanom rozhovorom prezidentov Ruskej federácie a USA.

„Obaja lídri uznali, že pravdepodobne existujú oblasti, v ktorých môžeme dosiahnuť zmysluplný pokrok, ako aj oblasti, v ktorých dohoda nemusí byť možná. Nadchádzajúce rokovania jasnejšie definujú kontúry oboch týchto kategórií. Na to je potrebná diplomacia. Počas nasledujúcich desiatich dní pred rozhovormi budeme pokračovať v intenzívnych konzultáciách s našimi spojencami a partnermi, vrátane informovania partnerov NATO a spojencov a ukrajinských úradov o stretnutí,» oznámil americký predstaviteľ.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dodal, že Spojené štáty budú naďalej pozorne sledovať situáciu na rusko-ukrajinskej hranici.

„Máme v úmysle naďalej veľmi pozorne monitorovať pohyb a koncentráciu ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou a pripraviť sa na akékoľvek rozhodnutia, ktoré nakoniec ruský prezident prijme,“ uviedol.

Pritom dodal, že v súčasnosti sa v súvislosti s vývojom situácie na hraniciach medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou Spojené štáty „sústredia na činy a nie na slová [ruského vedenia]“.

Rozhovory medzi prezidentmi Ruska a Spojených štátov Vladimirom Putinom a Joeom Bidenom mali podľa neho určiť tón interakcie medzi oboma krajinami v nadchádzajúcich rozhovoroch medzi oboma krajinami v Ženeve o bezpečnostných zárukách.

„Hlavným účelom rozhovoru bolo v skutočnosti nastaviť tón pre diplomatickú angažovanosť,“ povedal.

Joe Biden v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o možnosti deeskalácie napätia prostredníctvom diplomacie a potenciálnych ekonomických sankcií, uviedol predstaviteľ washingtonskej administratívy.

„Prezident Joe Biden načrtol dve cesty, dva aspekty prístupu USA, ktoré závisia od ruských akcií v nasledujúcom období. Prvým je cesta diplomacie vedúca k deeskalácii situácie,“ vyhlásil. „Druhá cesta je viac zameraná na odstrašenie vrátane vážnych opatrení a následkov, ak sa Rusko rozhodne napadnúť Ukrajinu. Tieto opatrenia zahŕňajú ekonomické mechanizmy.“

Možné kroky Washingtonu sa týkajú aj úpravy a zvýšenia rozmiestnenia síl NATO v spojeneckých krajinách. Okrem toho medzi zvažovanými opatreniami je poskytnutie dodatočnej pomoci Ukrajine s cieľom „pomôcť ďalej brániť jej územie“.

Spojené štáty naďalej veria, že iné krajiny majú právo rozhodovať o možnom vstupe do NATO, a to aj napriek názorom Ruska na potenciálne ďalšie rozširovanie Severoatlantickej aliancie.

„V otázke NATO, ktorú ste nastolili, je naša pozícia úplne jasná. Tieto rozhodnutia majú robiť suverénne krajiny. Samozrejme, po konzultácii s alianciou. A nie iní,“ povedal predstaviteľ výkonnej moci USA.

Zároveň odmietol objasniť, či Washington považuje za možné poskytnúť Moskve, ak nie bezpečnostné záruky, tak niektoré takéto dokumenty, najmä tie, ktoré sa týkajú Ukrajiny a NATO. Moderátor brífingu v tejto súvislosti poznamenal, že Spojené štáty by chceli o týchto témach rokovať s Ruskom mimo verejného priestoru.

„To, žiaľ, zachádza do oblasti verejných rokovaní. Bez ohľadu na to, akú taktiku a stratégiu považovala ruská strana za najlepšiu z hľadiska svojich verejných vyhlásení, skutočne veríme, spoliehajúc sa na precedensy, že najkonštruktívnejšie je viesť tieto rokovania v súkromí s našimi spojencami a partnermi, ako aj s ruskou stranou,“ dodal zástupca americkej administratívy.

Súčasný telefonický rozhovor medzi prezidentmi Ruskej federácie a USA bol zmysluplný a vážny, poznamenal.

„Hoci rozhovor prebehol na žiadosť ruskej strany, toto (vedenie rozhovoru) je v súlade s naším názorom, že interakcia hláv štátov, najmä týchto dvoch krajín, najmä v predvečer obdobia intenzívnej diplomacie, ktorá sa nezačne budúci týždeň, ale týždeň po, je vhodná a je najlepším spôsobom, ako sa dostať vpred vo veľmi ťažkej situácii, ktorej čelíme. Tón rozhovoru oboch prezidentov bol vážny a poučný. Každý z nich načrtol svoju pozíciu, ako to urobili počas predchádzajúcich hovorov a verejne,“ uviedol predstaviteľ.

Americký líder podľa neho načrtol „dva spôsoby, dva aspekty prístupu USA“ a výber jedného z nich Washingtonom „v skutočnosti bude závisieť od krokov Ruska v nasledujúcom období“.

„Jednou z nich je cesta diplomacie vedúca k deeskalácii,“ vysvetlil predstaviteľ administratívy. Spresnil, že druhá cesta „je viac zameraná na odstrašenie a zahŕňa vážne opatrenia a dôsledky“ pre Ruskú federáciu v prípade jej „invázie na Ukrajinu“.

„To znamená ekonomické sankcie, úpravy a posilnenie pozícií NATO v spojeneckých štátoch, dodatočnú [vojenskú] pomoc Ukrajine, aby mohla ďalej brániť seba a svoje územie,“ dodal úradník.

https://slovanskenoviny.sk/rokovania-medzi-putinom-a-bidenom-trvali-50-minut/

Štvrtkový rozhovor medzi Putinom a Bidenom bol druhým rozhovorom oboch prezidentov v tomto mesiaci. Na rozdiel od rozhovorov 7. decembra, ktoré prebehli vo formáte telekonferencie a trvali dve hodiny, tentoraz lídri telefonovali, celkový čas ich rozhovoru bol 50 minút.

Zdroj EADaily/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d