K porozumeniu Čelovekom

Záhada matriošiek

Matrioška je už dlhodobo ruským módnym suvenírom. Ale nie je len dekoráciou alebo suvenírom, v prvom rade je to jedinečná hračka pre deti – veľmi krásna a užitočná. Pretože v strede je veľa hniezdiacich bábik, je v nich obsiahnutých toľko tajomstiev. Čo znamenajú tieto maľované bábiky, vložené jedna do druhej? 

Akákoľvek moderná učebnica môže závidieť vzdelávaciu hodnotu matriošky. Táto úžasná hračka je skvelým darčekom pre malé deti. Pomocou nich môžete deti naučiť zvýrazňovať rôzne kvality, veľkosti, porovnávať predmety vo výške, šírke, farbe a objeme. Podporuje koordináciu ruka-oko, rozvíja vnímanie a myslenie malých detí. 

Schopnosť rozobrať a správne zostaviť matriošku rozvíja logické myslenie, hravou formou učí počítať. Ale táto hračka má tiež veľa symbolických významov. Je známe, že každá tradičná hračka je učebným predmetom súvisiacim s mytológiou. Mnoho vedcov bojuje s matrioškou a symbolika ľudového umenia sa často stráca v hmlách času. Odborníci sa domnievajú, že ruský majster, ktorý zostrojil matriošku, si dobre pamätal a poznal ruské rozprávky a dospel k záveru o myšlienke hľadania pravdy a možnosti jej nájdenia iba „dostať sa dnu“ – poslednej figurky.

Pripomeňme si rozprávku „Kaščej Nesmrteľný“, (rus. Коще́й Бессме́ртный) kde Ivan Cárovič hľadá vajíčko obsahujúce ihlu – smrť Kaščeja Nesmrteľného. Toto vajce bolo v kačici, kačica v zajacovi, zajac v krabici, krabica pod dubom.

Rovnako aj viacvrstvová matrioška nás učí hľadať veľa významov – vidieť vonkajšie dôvody za vonkajšími, hlbšie vnímať svet, povrchne neposudzovať, dostať sa na dno podstaty. Matrioška je symbolom Roda. Zamyslime sa nad menom.
Slovo „matrioška“ pochádza zo slova „matka“. Táto hračka teda zosobňuje matku veľkej rodiny a je symbolom materstva a plodnosti. Matrioška s početnou rodinou matriošov sprostredkúva obraz Rodu, niekoľkých generácií predkov a potomkov. Matrioška je symbolom jednoty a viacnásobného prejavu sveta. Je akoby jedným, ale zároveň sa skladá z mnohých jeho prejavov, ktoré sú jeho malými úvahami. Preto matrioška nesie aj myšlienku odrážania malého vo veľkom, makrokozmu – v mikrokozme.

Matrioška so všetkými svojimi zložkami je symbolom mnohorozmernosti a mnohovrstevnosti vesmíru a človeka – jeho energetických telies. Naši predkovia o tom vedeli, takže existovali zasvätenia súvisiace s vekom, ktoré pomohli posilniť zodpovedajúce energetické telá. 

Takže najmenšia hniezdna bábika je fyzické telo človeka do 1. roku života. Je červená, preto fyzické telo je spojené s červeným – koreňová čakra. Zodpovedá za Rod, t.z. zrodenie života. Nachádza sa v oblasti panvy. 
Miesto: panva
Farba: červená
Zvuk: “Do”
Tón: C

Ďalšou hniezdnou bábikou je Tepelné (éterické) telo človeka, ktoré sa úplne formovalo do 3 rokov. Táto matrioška má oranžovú farbu, pretože éterické telo je spojené s kúzlom oranžovej farby – sakrálna čakra tiež po slovansky “život” vyjadrujev”brucho”. Miesto kde sa rodí život.
Miesto: pupok
Farba: oranžová
Zvuk: “Re”
Tón: D

Ešte väčšia hniezdiaca bábika – solar plexus (astrálne) ľudské telo – je žltá. Je tvorený vo veku 7 rokov. Vyžaruje a pohlcuje tvorivú energiu. Zodpovedá za dýchanie. Nachádza sa v centre hrude (slnečný pletenec) 
Miesto: hruď
Farba: žltá
Zvuk: “Mi”
Tón: E

Ďalšia hniezdna bábika – srdcová čakra duševné telo – je zelená, je tvorená vo veku 12 – 14 rokov. 
Miesto: srdce
Farba: želená
Zvuk: “Fa”
Tón: F

Bledomodrá hniezdiaca bábika (krčná čakra) – Kauzálne telo sa formuje do 21 rokov. Osoba je pripravená vytvoriť si vlastný priestor, čo znamená podstúpiť zasvätenie za manžela alebo manželku – svadobný obrad. 
Zahŕňa systém hrdla. 
Miesto: hrdlo
Farba: nebeská
Zvuk: “Sol” 
Tón: G

Tmavomodrá hniezdiaca bábika (čakra tretie Oko) – (telo intuície a duchovnej mysle), človek je zasvätený do pozície Otca alebo Matky. Nachádza sa na čele.
Miesto: čelo
Farba: modrá
Zvuk: “La”
Tón: A

Najväčšia je fialová hniezdna bábika (korunná čakra), ľudská duša, atmické telo. Človek si to najlepšie uvedomuje, keď je zasvätený do role Dedka alebo Babičky. Nachádza sa na temene hlavy. 
Miesto: temeno hlavy
Farba: fialová
Zvuk: “Si”
Tón: H

 Ďalšie matriošky – majú veľmi vysoké vibrácie, preto nemajú žiadnu farbu, resp. bielu – toto je už svetlo. Zabezpečuje spojenie s Rodom, človek dostáva a prijíma pomoc a podporu od svojich Bohov a Predkov, prijíma energie vyšších Duševných a Duchovných obrazov. Nachádza sa v oblasti temena.
Farba: biela
Zvuk: ultrazvuk (nadzvukové frekvencie)

Matrioška teda zosobňuje ľudskú celistvosť, jej pozitívny, veselý obraz vnáša do domu harmóniu a pohodlie.

Matrioška a meditácia 

Matrioška je schopná vykonávať mnoho rôznych funkcií, z ktorých jedna je aj meditatívna.

Ak to chcete urobiť, vyberte si nejaký aspekt svojho života, ktorý vás najviac znepokojuje. Otočte energiu tejto otázky na najmenšiu matriošku a potom bábiku vložte do väčšej škrupiny. Predstavte si, ako sa vďaka týmto akciám zbavíte negativity, nasadíte silnú obranu a zmeníte súčasnú situáciu k lepšiemu. Pokračujte v pomalom zhromažďovaní matriošiek a sledujte svoj vnútorný stav. Opakované opakovanie takýchto činov dokáže zvládnuť nahromadené negatívne skúsenosti a priniesť harmóniu do mnohých aspektov nášho života.

Skutočná matrioška

Nie všetci výrobcovia sa riadia tajným znalostným systémom, takže pri nákupe by ste mali určite venovať pozornosť počtu ich súčastí. Aby matrioška správne fungovala, musí mať sedem (alebo aspoň nepárny počet) častí. Farby hniezdiacich bábik by mali zodpovedať aj klasickým predstavám popísaným vyššie.

Bohužiaľ je teraz dosť ťažké nájsť také v predaji, ale tento problém je možné vyriešiť nákupom drevených polotovarov a ich vymaľovaním. Zapojte svoje deti, alebo si urobte chvíľku pre seba so štetcom v ruke. 

 Diana Lyubava Slovienska.

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: