K porozumeniu Čelovekom

Záleží štátu a spoločnosti na vzdelaní nových generácií?

Môžu sa deti a mladí ľudia vzdelávať takou formou akou sa vzdelávajú v súčasnosti?

Nanovšie prieskumy dokazujú, že žiakom a študentom chýba sociálny kontakt so školou, učiteľmi a spolužiakmi.

Vyzerá to tak, že na Slovensku prebieha dokonca aj sociálny experiment, ktorého účastníkmi sú deti a mladí ľudia, ktorých vzdelávanie sa obmedzilo iba na online výuku.

Aký dopad to má na psychiku detí a mladých ľudí, už vieme. Aký dopad to bude mať pre štát a spoločnosť, ukáže blízka budúcnosť.

Na archívnej snímke riaditeľka NÚCEM-u Romana Kanovská. Foto: TASR – Dano Veselský

Kanovská: Je čas na prípravu online foriem overovania vedomostí

V prípade písomných maturít už pripravujeme výraznejšie využívanie e-testovaní na stredných školách, a teda online maturít, uviedla riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.

Bratislava 29. marca (TASR) – Je na mieste sa po dvoch rokoch skúseností s administratívnou maturitou začať seriózne pripravovať na využívanie online foriem overovania vedomostí žiakov. Myslí si to riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. Uviedla to v reakcii na otázku TASR, či je zrušenie klasickej maturitnej skúšky dôvodom na to, aby sa začalo uvažovať o jej prípadnej zmene.

“Napokon, na mnohých vysokých školách sa už digitálne platformy využívajú na štátne skúšky ich absolventov,” uviedla riaditeľka NÚCEM. Verí, že obdobie pandémie nového koronavírusu ich pripravilo na to, aby hľadali alternatívne spôsoby nielen vzdelávania, ale aj hodnotenia či skúšania žiakov.

“V prípade písomných maturít už pripravujeme výraznejšie využívanie e-testovaní na stredných školách, a teda online maturít,” uviedla. Rovnako dobre si vie predstaviť aj ústnu odpoveď alebo prezentáciu diela pred skúšobnou komisiou v bezpečnom online prostredí.

Známka z internej časti maturitnej skúšky sa v školskom roku 2020/2021 vypočíta podľa priemeru známok žiakov za ich celé štúdium. Maturanti tak dostanú známky na maturitnom vysvedčení podľa výsledkov ich práce za celé obdobie štúdia. Ruší sa tiež písomná forma internej časti maturitnej skúšky, teda sloh. Rozhodol o tom ešte bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS), rovnaký postup zvolil aj vlani.

Zdroj: TASR, Redakcia SN

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar
ďakujeme

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: