Žitný: Komisia mohla skúmať podmienky väzby, ale nie, či Lučanský spáchal samovraždu

Kontrolná komisia prijala záver, že príčinou smrti generála Milana Lučanského bola samovražda.

“Komisia mala skúmať podmienky väznenia a nie, či Milan Lučanský spáchal samovraždu,” vyhlásil bezpečnostný analytik Milan Žitný na margo záverov komisie, podľa ktorej generál Lučanský spáchal samovraždu.

Ako hodnotíte závery komisie, ktorá vyšetrovala okolnosti úmrtia Milana Lučanského? “Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,” povedal predseda komisie Tomáš Čitbaj z Kancelárie Verejnej ochrankyne práv SR. Milan Lučanský podľa neho spáchal samovraždu.

Nečítal som správu komisie. Ale – komisia nemá vôbec žiadne právo vyšetrovať nejaké okolnosti úmrtia. Od toho je podľa Trestného poriadku trestné konanie a vyšetrovateľ. Viac k tomu nemám čo dodať.

Predsa len – štrnásti členovia komisie zo sedemnástich sa zhodli, že nenašli žiadne dôkazy, ktoré by podporovali pochybnosti o spoluzodpovednosti inej osoby za Lučanského smrť.

Keď si nejaká ad hoc komisia zavolá niekoho na výsluch, nemôže ho vypočúvať a ten človek im môže povedať čo chce. Ale keď človek vypovedá pred vyšetrovateľom, je to iné. Dotyčný je poučený v zmysle Trestného poriadku, že musí hovoriť pravdu, lebo inak sa vystaví, ak sa mu na to príde, trestnému stíhaniu pre trestný čin krivej výpovede. Takéto pravidlá komisia nemá a nemôže a nepracuje podľa Trestného poriadku, nemá na to kompetenciu a nie je orgán činný v trestnom konaní. Takže všetky jej závery sú irelevantné.

Komisia nezistila ani možnosť cudzieho zavinenia v prípade zranenia oka bývalého policajného prezidenta… Ani to, že bol Milan Lučanský v samoväzbe, nemohlo podľa jej členov prispieť k jeho duševnému rozpoloženiu.

Komisia mala skúmať podmienky väznenia a nie, či Milan Lučanský spáchal samovraždu. Toto vôbec nie je predmetom alebo možnosťou komisie a preto nič také nemohla robiť. Jediné, čo členovia komisie mohli robiť, bolo skúmať z titulu rezortu spravodlivosti, kam patria väznice, podmienky väzby.

Pri prezentácií týchto záverov bola prítomná na brífingu aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, nenamietala, že by komisia robila niečo nad rámec svojich oprávnení. Prečo?

Ona to buď nevie, alebo potrebovala zakryť ten prúser, ktorý sa im stal. Iné vysvetlenie nevidím, okrem ešte jednej možnosti – prejudikovať, ako sa má usmerniť vyšetrovateľ, ktorý tieto skutky vyšetruje.

Zdroj: parlamentnelisty.sk

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Exit mobile version
Prejsť na panel nástrojov