K porozumeniu Čelovekom

Zvláštne postupy ministrov: Poslanec vládnej koalície Borguľa vysvetľuje, prečo nepodporí zmluvu DCA. Nájdu odvahu aj ďalší?

Poslanec hnutia Sme rodina Martin Borguľa už skôr v komentári na sociálnej sieti povedal “nie” americkej vojenskej prítomnosti na území SR, ktorej právny rámec vytvára kontroverzná a nevýhodná vojenská zmluva s USA tento týždeň schválená vládou SR. Borguľa v blogupublikovanom na stránkach denníka SME podrobnejšie rozobral, prečo sa stavia proti tomuto dokumentu.

Martin Borguľa

Borguľa informoval, že proti zmluve s USA nie je kvôli samotnému obsahu, ale v Národnej rade ju nepodporí preto, že samotný proces jej prijímania a schvaľovania je podľa neho od základu zlý a nedôveryhodný.

“Na pripomenutie: Američania v minulom volebnom období presvedčili Fica aj Pellegriniho o potrebe obrannej dohody so SR, obidvaja spomínaní vtedy podporovali tento „pakt“ s USA. Dnes to znie až neuveriteľne, keďže práve oni sú hlavnými odporcami dohody, ale je to tak. Dohodu vtedy zarezal Andrej Danko. Nerozumiem, prečo ich Američania nepresvedčili aj teraz, prečo sa nesnažili dostať ich na svoju stranu, nezískali ich podporu pre zmluvu…?”

Zákonodarca z tábora hnutia Sme rodina ozrejmil, že má pocit, že Američania si neurobili poriadne svoju robotu – nerokovali so širším politickým spektrom. “Neriešim tu ĽSNS alebo Republiku, ale aby presvedčili nielen koalíciu, ale aj opozíciu o svojich dobrých úmysloch, o korektnosti zmluvy a jej výhodnosti pre obidve strany. Keby tak boli urobili, mohli mať dnes aj ich podporu. Môžeme sa len domnievať, prečo tak neurobili.”

“Zvláštne postupy” ministrov Naďa a Korčoka

Martin Borguľa sa ďalej opýtal, prečo minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok predložili obrannú dohodu s USA do medzirezortného pripomienkového konania 14. decembra 2021, teda len pár dní pred vianočnými sviatkami, a koniec MPK určili už na 4. januára 2022?”

“Takú fundamentálnu vec, o ktorej vedeli, že vyvoláva vášnivé diskusie v koalícii, opozícii, ale aj v širokej verejnosti, dali na pripomienkovanie počas vianočných sviatkov, kedy v kanceláriách na ministerstvách skutočne nenájdete živú dušu a dovolenkujú aj tí najväčší pracanti? Toto robili asi len najväčší vagabundi za Mečiara s jasným cieľom presadiť nejakú špinavosť pri čo najmenšej pozornosti zodpovedných, ktorí by mohli mať k tomu zásadné pripomienky.”

Ďalšia otázka poslanca Borguľu znie: “Čo viedlo našich čelných predstaviteľov k takémuto konaniu? Bol to zámer, alebo len nedocenenie dôležitosti tejto záležitosti? Nechajme špekulácie bokom. Každopádne, pokladám takéto počínanie našich ministrov za kardinálnu chybu a za neseriózne a neadekvátne jednanie k takej zásadnej dohode pre náš štát.”

Postoj slovenskej verejnosti

Borguľa v blogu v denníku SME podotýka, že dlhodobo sa u nás veľa hovorí o rozpoltení našej spoločnosti. “Rozdeľuje nás názor na očkovanie, na protipandemické opatrenia. Hádajú sa rodiny, priatelia, sociálne siete sú plné hejterov, koalícia a opozícia si ide po krku viac ako kedykoľvek predtým. Paradoxne, práve Američania mohli byť pojítkom, ktoré by našu rozhádanú a rozdelenú spoločnosť spojili, zjednotili. Ak by o zmluve rokovali nielen s tými, ktorí sú im naklonení, ale aj s tými, ktorí majú opačný názor a presvedčili ich, že ide o skutočne dobrú vec pre Slovensko, mohli dosiahnuť konsenzus v týchto časoch v našej spoločnosti nevídaný.”

Poslanec z toho vyvodil záver, že existujú dve možnosti, pokiaľ ide o prístup Američanov k tejto veci. “Po prvé, buď si Američania neurobili svoju prácu tak, ako mali a vykašľali sa na získanie podpory širokého politického spektra, alebo po druhé, Američania si nechceli urobiť svoju prácu a rozhodli sa ísť cestou arogancie moci a presadiť zmluvu za každú cenu bez ohľadu na to, čo si o nej myslia ich oponenti, ale aj verejnosť.”

“Či už je správne prvá, alebo druhá možnosť, zmluvu nemôžem podporiť. Nebol totiž dodržaný základný princíp každej dobrej dohody medzi priateľmi, a to, že dohoda musí byť výhodná pre obidve zúčastnené strany,” vyhlásil vo svojom komentári Martin Borguľa zo Sme rodina.

hlavné správy

.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

 
ďakujeme

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Odporúčame

%d blogerom sa páči toto: